Marcin Zaborowski - fotograf National Geographic - i Magdalena Chodownik wykorzystali efekt podwójnej ekspozycji do stworzenia cyklu zdjęć-refleksji nad największymi konfliktami w historii.

Zobacz zdjęcia "Never Again / Nigdy Więcej" >>>

Prace Marcina Zaborowskiego i Magdaleny Chodownik składają się na cykl zdjęć/refleksji nad największymi konfliktami historii. Fotografowie za pomocą podwójnej ekspozycji z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej", a z drugiej - odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które po raz kolejny mają miejsce, choć miały nie powtórzyć się... nigdy więcej.

- Podwójna ekspozycja to naniesione na siebie dwa obrazy, które razem tworzą inny wymiar poruszanego tematu. Zdjęcia współgrają  pomimo różnych miejsc i historii, które się za nimi kryją. Po ich połączeniu okazuje się, że odlegle od siebie fizycznie zdarzenia tak naprawdę mają wiele wspólnego. Ta nowoczesna forma zostawia też dużą przestrzeń dla wyobraźni zarówno dla widza jak i autora
- mówi fotograf Marcin Zaborowski.

I tak zdjęcia Zaborowskiego opisują tragiczne wydarzenia w Birmie i pogromy na birmańskich muzułmanach, natomiast prace Magdaleny Chodownik przywołują wydarzenia historyczne.

- Wybrana przez nas forma podwójnej ekspozycji pozwala umieścić pojedyncze kadry w szerszym kontekście. Przez „szerszy” mam na myśli czasowy, historyczny, jak i terytorialny. Konflikty, wojny, poszukiwanie schronienia to nieszczęścia, które w historii powtarzają się systematycznie. Odniesienie aktualnych wydarzeń do tych z przeszłości, pokazuje smutną prawdę o tym, że niewiele się z tych doświadczeń nauczyliśmy.” - mówi Magda Chodownik.

Wystawa "Nigdy więcej" ma wywołać refleksje nad konfliktami z przeszłości w kontekście wydarzeń bieżących, na które świat wciąż przyzwala.