Sroka, Pica pica, ma opinię złodziejki łasej na błyskotki, którym nie może się oprzeć, więc z lubością je podkrada i zanosi do gniazda. Taki motyw znaleźć można i w sztuce wysokiej – np. operze Sroka złodziejka Rossiniego – i popularnej, żeby wspomnieć dziecięce wierszyki i kreskówki z takim motywem. Krótko mówiąc, temu ptasiemu gatunkowi przydałby się spec od poprawy wizerunku. Zwłaszcza że stereotypowy obraz ptasiej kleptomanki niezbyt odpowiada prawdzie.
 

Nie tak dawno dowiedli tego badacze zwierzęcych zachowań z angielskiego University of Exeter. W pewnym eksperymencie obok wabików na sroki w postaci kupek orzechów poukładali metalowe śrubki i inne drobne przedmioty – raz niebieskie i matowe, raz błyszczące. W porównywalnych warunkach przeprowadzono 64 testy. I okazało się, że świecącymi przedmiotami sroki zainteresowały się zaledwie dwa razy, a i to na chwilę. Co więcej, nierozpoznane przedmioty wywoływały u nich raczej obawy, więc na kupkach orzechów bez metalowych „wkładek” żerowały chętniej i intensywniej.
 

– Nie znaleźliśmy dowodów na bezwarunkowe zainteresowanie srok świecidełkami – powiedziała współautorka badania, dr. Toni Shephard.
 

A zatem drogie panie – jeśli kiedyś zniknie gdzieś wasza biżuteria, nie obwiniajcie srok, nawet gdyby w podnieceniu skrzeczały za otwartym oknem.