Ocieplenie klimatu to fikcja? Ludzkość jest zupełnie bez wpływu na temperaturę na świecie? Na tej mapie widać najlepiej, że zamiast uciekać od trudnych spraw powinniśmy zacząć działać.

Średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,85OC od końca XIX w. Największy skok ciepła odnotowano od 1960 r. i to właśnie ten okres przedstawiono na mapie. Co ciekawe, w niektórych rejonach blisko Antarktydy temperatury wręcz spadły od 1960 r., ale w okolicach Arktyki wzrosły nawet o 9 stopni.
 

Naturalne cykle klimatyczne tłumaczą skokowość i nierównomierność ocieplenia, ale nie wyjaśniają, dlaczego odnotowujemy rosnącą tendencję do stałego ocieplania się atmosfery, która zniwelowała efekt chłodzący popiołów wulkanicznych.
 

W ostatnim półwieczu ociepleniu towarzyszył wzrost emisji dwutlenku węgla wynikający z szybkiego rozwoju przemysłu. Wyzwanie, jakie stoi przed człowiekiem, to znalezienie sposobu na powstrzymanie tych emisji, a co za tym idzie zmiany klimatu, w ciągu najbliższych 50 lat.
 

Największy wzrost widać na dalekiej północy, tam gdzie znajdują się lodowce. Wraz z ich roztapianiem się podnosi się poziom oceanu. Nie jest to dobra prognoza dla nadmorskich miast i osiedli