Szmaragdowy opiętek jesionowy krąży i przygląda się potencjalnym partnerkom w dole. Zafascynowany światłem, które odbija się od ich grzbietów, chrząszcz wybiera jedną, zbliża się, inicjuje kontakt i… ginie rażony prądem 4000 V.
 

Taki widok może wydawać się makabryczny, ale entomolog Michael Domingue nie ma skrupułów. Od 2002 r. opiętek zniszczył bowiem miliony jesionów w Ameryce Północnej.
 

Aby złapać szkodnika, Domingue i jego zespół z Uniwersytetu Pensylwanii stworzył femme fatale: zasilaną baterią kusicielkę rażącą prądem każdego adoratora. Gdy naukowcy stworzyli prototyp sztucznej uwodzicielki na drukarce 3D, samce opiętka przyglądały się jej, ale unikały kontaktu. Zrobiono więc bardziej realistyczny model o szmaragdowym odcieniu i błyszczącej strukturze pancerza. Podczas testu, w którym użyto zarówno martwych samic opiętka, jak i ich realistycznych atrap (powyżej), praktycznie tyle samo chrząszczy siadało na prawdziwych osobnikach, co na „podróbkach”.
 

Umieszczenie przynęt w potencjalnych obszarach pojawienia się opiętka umożliwi zbadanie zakresu jego rozprzestrzeniania się. 
 

– Dzięki tym danym być może łatwiej będzie z nimi walczyć – mówi Domingue.
 

Tekst: Patricia Edmonds