Analiza mikroskopowej struktury zębów pozwala na zidentyfikowanie niedoboru witaminy D w organizmie, nawet po kilkuset latach od śmierci – dowodzą kanadyjscy antropolodzy.
 

Naukowcy odkryli, że kiedy organizm jest pozbawiony dostatecznego poziomu witaminy D, pozostawia to ślad w zębinie, tkance zęba leżącej pod szkliwem. Te ślady odkładają się warstwami, niczym przyrastające pierścienie w pniach drzew.
 

"Wszyscy jesteśmy świadomi znaczenia witaminy D, jednak nie mieliśmy jak dotąd tak precyzyjnego sposobu mierzenia tego, co działo się z ludźmi, i kiedy" - wyjaśnia antropolożka, Lori D'Ortenzio z McMaster University w Kanadzie.
 

Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy, na którą obecnie cierpi miliard ludzi na Ziemi. Wiele przypadków krzywicy wywołanych jest niedoborem światła słonecznego.
 

Naukowcy badali zębinę pochodzącą ze szkieletów z kanadyjskiej prowincji Quebec i z Francji z XVII i XVIII w., porównując wyniki badań z grupą kontrolną z dzisiejszych czasów. Okazało się, że w jednym przypadku mężczyzna z Quebecu cierpiał na krzywicę.
 

Źródło: PAP