Organizowany przez niezależną organizację Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) konkurs oprócz nagradzania najlepszych prac i znakomitych fachowców jest soczewką, w której możemy zobaczyć najbardziej palące problemy świata. Dlatego oglądanie tych zdjęć nie jest łatwe. Za pięknymi kadrami kryją się przejmujące historie.

Jednak nie tylko zagrożenia i cierpienie są obecne na tych kadrach. Zdjęcia w konkursie pokazują też siłę człowieka jako gatunku i jego umiejętność radzenia sobie w nawet najtrudniejszych warunkach.

„Zachęcamy wszystkich zgłaszających by prace były współczesne, nośne, wyzywające, oryginalne i piękne, ale co najważniejsze, by inspirowały ludzi na całym świecie to zadbania o środowisko i odpowiedzialność za swoje czyny” - piszą organizatorzy na stronie konkursu.

Oto galeria zwycięskich prac Environmental photographer of the year 2019.

 

1. Wysoka fala zalewa domy w Mumbaju i porywa jednego z rybaków.

Fot. SL Shanth Kumar/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

2. Tuwalu znika pod falami. Powalone drzewa i wielkie fale w lagunie Funafuti pokazują efekty klimatycznego kryzysu.

Fot. Sean Gallagher/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

3. Pierwszy stycznia 2018 w Mexicali, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Fot. Eliud Gil Samaniego/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

4. Chłopiec pije brudną wodę z kałuży, w miejscu Kenii, gdzie zniknęły naturalne wodopoje wraz z wycinaniem lasu. Brak czystej wody sprowadza na całe populacje zagrożenie śmiertelnymi chorobami.

Fot. Dharshie Wissah/2019 Ciwem environmental photographer of the year