Już za 3 dni rozpocznie się wyprawa Ani Figury, która za cel stawia sobie pobicie rekordu świata w wybiegnięciu na Aconcaguę, najwyższy szczyt obu Ameryk (6 962 m n.p.m).

25 grudnia br. o godz. 16.40 Ania wraz z ekipą: Katarzyna Figura, Łukasz Polaczyk i Marek Kowalski wyruszą samolotem z Balic do Santiago. 26 grudnia ok. godz. 11.00 wylądują w Chile. Z Santiago ruszą autobusem do Mendozy, by tam załatwić wszelkie formalności (w tym wykupienie pozwoleń na wejście do parku), zakup paliwa i produktów spożywczych niezbędnych podczas wyprawy. 28 grudnia udadzą się do Puenta del Inca, gdzie rozpoczną wędrówkę do obozu Confluencia (3 390 m n.p.m.), a następnie do bazy Plaza de Mulas (4 300 m n.p.m.). Duży bagaż plus sprzęt poniosą muły.
 

Aklimatyzacja i zdobycie szczytu powinno zająć około 12 dni. Po ataku szczytowym Anna zejdzie jak najniżej do doliny, aby się zregenerować. Możliwe, że Ania uda się na 3-4 noce do Puenta del Inca lub Penintes, aby nabrać sił na atak. Pozostała część ekipy zejdzie do Plaza de Mulas, gdzie będą czekać na informację od Ani o starcie. Jedna osoba będzie czekać na Anię w Plaza de Mulas (4 300), kolejna na przełęczy Nido de Condores (5 500), ostatnia w obozie Colera (5 960 m n.p.m.)
 

Atak na rekord świata przewidziany jest na 16-18 dzień od wejście do parku.
 

Sponsorami wyprawy są: Fundacja Lotto, Dynafit, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Termy Bukovina, Budrem, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Kraków, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Ognisko w Zakopanem, 8a.pl, Wtórpol, Lyofood Patronat medialny objęły: National Geographic Polska, Wysokie Obcasy, RMF FM

Partnerem wyprawy jest: GoPro