Malowniczo położone na dziewięciu wzgórzach Chełmno nazywane jest polskim „miastem zakochanych”. Dlaczego?

Jedziemy do województwa kujawsko-pomorskiego. Chełmno znajduje się w jego centralnej części, nad Wisłą na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej. Współcześnie nazywane jest „polskim Carcassonne” oraz „małym Krakowem”, ale przede wszystkim to polskie „miasto zakochanych”.

Piątka z historii

To długa historia! Chełmnie pojawiają się już w 1065 r., a od  tego czasu ta dawna stolica historycznej ziemi chełmińskiej zdążyła zostać także miastem hanzeatyckim. Od Chełmna uczyła się Warszawa. Mowa o przywileju lokacyjnym (tzw. prawie chełmińskim), który w XIII wieku stał się wzorcem do lokowania 225 miast i 1364 wsi, m.in. Warszawy, Gdańska czy Torunia. Chełmno zasłużyło się również „prętem chełmińskim", czyli wzorcem średniowiecznej miary długości.  Pręt to dokładnie 4,35 m. Zaczynamy przeliczać długość murów miejskich, bo te, niemal nienaruszone, osiągają imponujące 2270 m. Największy okres swojej świetności miasto przeżywało w XIII i XIV wieku, ale tak naprawdę wszystko przed Chełmnem.

Zwiedzamy!

Symbolem miasta jest dominująca ponad doliną Wisły panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów. 

Fot. Elżbieta Pawelec

W romantycznej podróży po Chełmnie warto zaplanować zwiedzanie całej starówki, znajdującej się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.  Miasto ma świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, sześć gotyckich kościołów i gotycko-renesansowy ratusz - dawniej siedzibę władz miejskich, a obecnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej .

Polska stolica zakochanych

Chełmno szczyci się  wyjątkowo romantyczną atmosferą. Wszystko za sprawą św. Walentego. Tylko skąd w Chełmnie kult tego świętego? Otóż jego relikwia trafiła tu prawdopodobnie w średniowieczu.  Niejaka Jadwiga z Czarnkowa Działyńska z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu córki kazała wykonać srebrny relikwiarz św. Walentego.  Święty czuwa, a w Chełmnie czuć atmosferę miłości. Spacerując po chełmińskiej starówce warto zatrzymać się na chwilę i przysiąść na „ławeczkach dla zakochanych”, a z ulokowanej na przeciwko Urzędu Miasta można przesłać  drugiej połowie „Pozdrowienia na żywo”.   Chełmińskie Walentynki należą do najhuczniejszych w Polsce. Na płycie rynku, oprócz jarmarku św. Walentego, koncertów, Festiwalu Piosenki Miłosnej i dobrej zabawy, układane jest wielkie płonące serce z lampionów, które wpisane zostało do „Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości”. 


fot. Marcin Karasiński PWR

Nie tylko w czasie święta zakochanych warto poczęstować swoją sympatię słynną bułeczką z lubczykiem. Podobno i wypiek, i miasto działają jak afrodyzjak.

Źródła: Urząd Miasta Chełmna - Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji, Elżbieta Pawelec – inspektor ds. promocji turystycznej