W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku powstała seria wyjątkowych plakatów zagrzewająca Polaków do walki. W czasach PRL były one niszczone by zatrzeć niepodległościową tradycję, ale część przetrwała do dziś. We Wrocławiu właśnie rusza ich ekspozycja, której nie można przegapić.

Wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza już od 10.11 do swojej siedziby przy Powstańców Warszawy 5. Unikalne dzieła pochodzą z kolekcji  prof. Mariana Morelowskiego. 

To nietuzinkowa i pełna sprzeczności osobowość, o jakże skomplikowanym życiorysie, a przy tym wielki patriota, wybitny naukowiec oraz rozkochany w pięknie dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego kolekcjoner – mówi o nim Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum.

 - Przebywając podczas I wojny światowej jako jeniec cywilny na terenie Rosji, wyszukiwał tam obiekty o polskiej proweniencji. W trakcie tych poszukiwań odna­ leziono m.in. 900 skrzyń z wyposażeniem warszawskiego Zamku Królewskiego i Łazienek i 11 000 dzwonów zrabowanych z kościołów na ziemiach Rzeczypospolitej – dodaje Beata Stragierowicz, kuratorka wystawy.

Wystawę będziecie mogli oglądać do 30 grudnia. Polecamy! Więcej szczegółów oraz informacji o towarzyszących wydarzeniach znajdziecie na stronie Muzeum.