Tak jak Los Angeles ma swoją Walk of Fame, Łódź - Aleję Gwiazd, Międzyzdroje – Promenadę Gwiazd filmowych, Władysławowo – Aleję Gwiazd Sportu, Kraków ma swoją Aleję Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, o której pisaliśmy w ubiegłym roku. O ile symbolem tych pierwszych są gwiazdy i dłonie sławnych osób odciśnięte na chodniku, tak symbolem tej ostatniej są … dęby. Szpaler młodych drzewek posadzonych wzdłuż ulicy Lema jest coraz bujniejszy i coraz dłuższy, bo z każdym rokiem wraz z pojawiającymi się podróżnikami przybywa w alei dębowych sadzonek.

fot. Albin Marciniak

W tym roku swoje miejsce w alei znajdą; harcerz i automobilista, dziennikarz i fotograf, filmowiec, nurek i ratownik TOPR oraz narciarz wysokogórski. Cztery indywidualności i osobowości, które łączy pasja do podróżowania i eksploracji. „14 września. Kraków. Aleja odkrywców, zdobywców i podróżników. Tam będziemy sadzić cztery nowe dęby i mam ogromną przyjemność, ponieważ jeden z tych dębów będzie mojego imienia – zapowiada Marcin Jamkowski, z Adventure Pictures.     

Marcin Jamkowski przemierza naszą planetę z aparatem fotograficznym i kamerą filmową - od górskich szczytów po morskie głębiny. W trakcie swoich licznych podróży odkrywał między innymi tajemnice wraków okrętu Steuben, promu Estonia czy podwodnego miasta Nymphaion. Jest autorem kilkuset publikacji, których tematem są nie tylko podróże, ale i archeologia, paleontologia, chemia, problematyka klimatyczna.

Andrzej Bargiel dał się poznać przede wszystkim jako autor spektakularnych zjazdów na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak, których dokonał jako pierwszy w świecie. Wysokie góry zdobywa uprawiając wspinaczkę, biegi, narciarstwo oraz ratownictwo. 

Jerzy Leon Jeliński uznawany jest za pierwszego Polaka i Europejczyka, który objechał automobilem świat. „Dzielny harcerz”, jak pisały o nim gazety, w dwadzieścia osiem miesięcy (lata 1926-1928) przejechał około 78 tysięcy kilometrów, rozsławiając imię Polski w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Azji.

Sławomir Makaruk/Makaron to człowiek, który zwiedza świat na wiele różnych sposobów: jako kierowca offroadowy, jako wspinacz górski, jako nurek, jako fotograf, jako kierownik wypraw. Na przestrzeni ostatnich lat także jako współproducent i współtwórca programów telewizyjnych, oczywiście podróżniczych, takich jak choćby cykl „Boso przez świat”.

W 2019 roku w Alei pojawią się cztery nowe drzewka wraz z tablicami, na których przedstawione zostaną ich osiągnięcia

Aleja Podróżników liczy obecnie 38 dębów. Pierwsze drzewa posadzono w 2017 roku. Uhonorowano nimi wówczas aż trzydziestu podróżników: Henryk B. Arctowski, Kinga Baranowska, Krzysztof Baranowski, Michał P. Boym, Leszek Cichy, Anna Czerwińska, Wojciech Dąbrowski, Aleksander Doba, Ignacy Domeyko, Elżbieta Dzikowska, Arkady Fidler, Władysław Grodecki, Tony Halik, Marek Kamiński, Jerzy Kukuczka, Bronisław Malinowski, Ernest Malinowski, Kazimierz Nowak, Ferdynand Ossendowski, Bronisław Piłsudski, Benedykt Polak, Jan Potocki, Piotr Pustelnik, Wanda Rutkiewicz, Paweł E. Strzelecki, Leonid Teliga, Krzysztof Wielicki, Martyna Wojciechowska, Mariusz Zaruski, Andrzej Zawada.

Rok później wśród wyróżnionych znaleźli się: Olgierd Budrewicz, Piotr Chmieliński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Ryszard Czajkowski, Ryszard Kapuściński, Ludomir Mączka Krzysztof Starnawski, Mariusz Ziółkowski.

Wśród laureatów plebiscytu w 2018 roku znaleźli się (od lewej): rekordzista w nurkowaniu zamkniętym - Krzysztof Starnawski, pierwszy w świecie człowiek, który kajakiem i pontonem przepłynął Amazonkę - Piotr Chmieliński, archeolog i etnohistoryk Inków -  Mariusz Ziółkowski, twórca podróżniczo-geograficznych filmów i programów telewizyjnych - Ryszard Czajkowski fot. Albin Marciniak

Stojące przy każdym dębie tablice z opisem wyczynów przypisanego im „właściciela” tworzą swoisty leksykon i przewodnik po historii i współczesności polskich osiągnięć eksploracyjnych. A jednocześnie sprawiają, że spacer aleją wysadzaną młodymi drzewkami to zarazem wędrówka do wszystkich zakątków świata, do których dotarli rodzimi podróżnicy na przestrzeni setek lat, a jednocześnie lekcja o dokonaniach naszych rodaków, tych trochę zapomnianych i tych, o których ciągle się mówi.

Celem inicjatywy jest upamiętnienie polskich podróżników i eksploratorów, ich niezwykłych osiągnięć i działań na rzecz promowania Polski w świecie. Wśród wyróżnionych miejscem w tym podróżniczym panteonie są zarówno współcześni eksploratorzy, jak i bohaterowie z przeszłości. Są odkrywcy, zdobywcy i sportowcy. Są alpiniści, nurkowie, kajakarze, żeglarze i polarnicy. Są dziennikarze i pisarze. Każdemu z nich przypisany jest wspomniany wyżej dąb – drzewo, które w kulturze słowiańskiej symbolizuje potęgę i długowieczność, które kojarzone jest z nieugiętością, wytrwałością i szlachetnością.      

Piotr Chmieliński