Bogactwo urodzaju

Geograficzne położenie Cypru warunkuje jego turystyczne bogactwo: gdzie indziej można znaleźć grecki amfiteatr obok średniowiecznej fortecy, tureckie meczety w sąsiedztwie chrześcijańskich bazylik, weneckie wały obronne i bizantyjskie freski? To niewątpliwa zaleta wyspy, która staje się doskonałym miejscem do wypoczynku dla osób szukających różnych atrakcji. Choć wyspa kojarzy się głównie z malowniczymi plażami, to ma do zaoferowania znacznie więcej. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani górskich wędrówek, jak i wielbiciele ludowej kultury i rzemiosła. Miłośnicy kulinariów zakochają się w różnorodnej kuchni, łączącej tradycje trzech kontynentów, zaś entuzjaści historycznych wędrówek docenią długą tradycję oraz mnogość mitów, historii i faktów związanych z Cyprem. Turystyczne kurorty rozwinęły się w dynamiczne miejskie ośrodki, oferujące szeroki wachlarz rozrywek nie tylko  w dzień, lecz także w nocy. Niezaprzeczalną zaletą Cypru jest świetnie rozwinięta infrastruktura drogowa, która ułatwia poruszanie się między głównymi miastami wyspy.

 

Wiele oblicz nadmorskiego wypoczynku

Zwolennicy plażowego lenistwa z pewnością zakochają się w Cyprze. Aż 59 tutejszych plaż oznaczono Błękitną Flagą, wyróżnieniem przyznawanym za czystość, bezpieczeństwo i dbałość o naturalne środowisko. Najpopularniejsze kurorty oferują nie tylko słodkie lenistwo, lecz także szereg aktywnych rozrywek: skutery wodne, jachty, nurkowanie, spacery lub przejażdżki nadbrzeżnymi promenadami oraz bogate nocne życie. Najsłynniejsze plaże mieszczą się w Protaras (słynna Fig Tree Beach), Ayia Napa i jej okolicach (Makronissos i Nissi Beach), w pobliżu Larnaki (skąd można podziwiać również lądujące w mieście samoloty), w Limassol oraz w Pafos – gdzie według legendy z morskiej piany narodziła się bogini miłości, Afrodyta.

 

Uroki dzikiej przyrody

Miłośnicy górskich aktywności będą zachwyceni półwyspem Akamas – najdzikszą częścią Cypru z klifowym wybrzeżem, gdzie króluje dziewicza przyroda, a w części wydzielonej przez park narodowy poruszać się można jedynie konno, pieszo, na rowerach lub samochodem terenowym  Spotkać tu można rzadkie gatunki lokalnych ptaków, płazów i gadów – plaża Lara to jedno z większych lęgowisk żółwi.

Również góry Troodos dostarczą wielu atrakcji – to tu mieści się najwyższy szczyt Cypru (Olimbos, 1951 m n.p.m.), liczne, malownicze monastery, wodospady (do najpiękniejszych z nich należą  Kaledonia oraz Mylomeri), a także liczne wioski z tradycyjnym winem, kuchnią i rzemiosłem. Jest to też jedyne miejsce na wyspie, gdzie zimą można pojeździć na nartach.

 

Historia na wyciągnięcie ręki

Wielbiciele zabytków i historycznych szlaków poczują się na Cyprze jak w domu. Nie brakuje tu greckich amfiteatrów, ruin średniowiecznych fortyfikacji i zamków, muzeów oraz zabytków architektury sakralnej – zarówno prawosławnej, katolickiej, jak i muzułmańskiej. Najsłynniejsze z nich to kompleks archeologiczny w Kato Pafos, gdzie można podziwiać m.in. antyczne ruiny oraz rzymskie mozaiki w domach Dionizosa i Tezeusza, a także wykute w piaskowcu grobowce królewskie.  Miasto zostało zresztą w całości wpisane na listę UNESCO. Larnaka – najstarsze cypryjskie miasto, powstałe na ruinach antycznego Kitionu, z kościołem św. Łazarza z X w. oraz akweduktem Kamares. Atrakcją miasta jest także wysychające słone jezioro, które zimą stanowi miejsce bytowania flamingów. Godny uwagi jest jeden z najsłynniejszych cypryjskich klasztorów – Kykkos, usytuowany w górach Troodos, oraz Kurion – starożytny kompleks w okolicach Limassolu.

 

Raj dla smakoszy

Cypr to różnorodna, przepyszna kuchnia. W popularnych daniach możemy znaleźć wpływy kuchni śródziemnomorskiej oraz bliskowschodniej. Świetną okazję do skosztowania wielu cypryjskich smaków stanowi mezze – zestaw małych porcji wielu różnych dań, podawany ze świeżymi dipami. Znajdziemy tam pieczone warzywa, grillowane mięso, sałatki, dodatki takie jak frytki czy chlebek pita oraz ser halloumi. Jest on wytwarzany z owczego mleka (musi zawierać go co najmniej 50%) i stanowi firmowy produkt cypryjskiej kuchni. Serwuje się go solo (np. z grilla) oraz dodaje do wielu potraw. Na stołach królują długo duszone i pieczone mięsa. Do najpopularniejszych dań należą  sheftalia – jagnięco-wieprzowe kiełbaski, kleftiko – jagnięcina w pergaminie, souvla – grube kawałki mięsa podpiekane przez kilka godzin nad grillem węglowym, tavas – jagnięcy gulasz i kolokasi – jednogarnkowa potrawa z mięsem, warzywami i taro – jadalnymi bulwami byliny podobnej nieco do ziemniaka, która na Cypr przybyła z Azji i na dobre zadomowiła się w lokalnej kuchni. Wielką popularnością cieszą się także tutejsze słodycze: przypominające słodkie galaretki loukoumi oraz podłużne, wyglądające jak świece soutzoukos. Cypr słynie też ze znakomitych win oraz narodowego trunku – zivanii, nazywanej (nie bez powodu) „ognistą wodą” – zawartość alkoholu waha się w niej od 40 do 99%!

 

Niepowtarzalne pamiątki

Cypr specjalizuje się w rękodziele i rzemiośle. Z okolic Lefkary warto przywieźć koronki, po które przyjeżdżał ponoć sam Leonardo da Vinci, zaś z licznych monastyrów – ręcznie malowane ikony. Najpopularniejszymi pamiątkami są jednak skarby tamtejszej kuchni: słodkie wino Commandria, powstająca z wytłoków winogron zivania, ser halloumi oraz znakomitej jakości oliwa z oliwek. Warto przywieźć ze sobą także tutejsze słodycze – na pewno osłodzą rozstanie z wyspą i przypomną słodkie wakacyjne chwile.

 

Cypryjski urok

Piaszczyste plaże, dzika górska przyroda, mnóstwo historycznych atrakcji, bogata kultura, pyszna kuchnia i sympatyczni, otwarci ludzie – to wszystko sprawia, że Cypr jest miejscem godzącym różne wakacyjne oczekiwania. Wspaniałe emocje znajdą tu miłośnicy kurortów, tropiciele historycznych szlaków, wielbiciele aktywnego wypoczynku oraz miłośnicy sztuki, którzy chcą doświadczyć koncertu rozbrzmiewającego w antycznym teatrze. To miejsce, do którego wraca się zarówno na wakacje, jak i we wspomnieniach.