Organizatorzy zapraszają na finisaż wystawy IMAGING KOREA, który odbędzie się 25 stycznia (śr.) 2017 o godz. 18:00.
 

W ramach wydarzenia planowana jest również projekcja filmu „Królewski krawiec”(reż. Lee Won-suk). Tytuł do tej pory wyświetlano wyłącznie w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.
 

Dlaczego koniecznie trzeba zobaczyć "Imaging Korea"?
 

Jak sugeruje podtytuł – „Poza ludźmi, krainą i czasem” – fotografie przedstawiają złożony obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję spojrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także wejrzeć w to, co oferuje przyszłość. Zdjęcia ukazują współczesny kraj oraz Koreę rozumianą jako duchowy dom Koreańczyków.
 

Wystawa zgromadzi w jednym miejscu fotografie niezwykle piękne i wartościowe zarówno pod względem dokumentacyjnym, jak i artystycznym. Siedmiu artystów przedstawia siedem różnych spojrzeń i daje wyraz swoim doświadczeniom z koreańską kulturą, tradycją, naturą i czasem. Wracają do czasów, gdy tradycje Korei wyrastały w głównej mierze z kultury agrarnej. Obrazują okres, gdy te tradycje z wolna ustępowały, ludzi, którzy żyli i wciąż żyją w takiej rzeczywistości. Pałace, świątynie, miejsca historyczne, strefa zdemilitaryzowana i jej realia, a także miejsca zwyczajne – fotografie przedstawiają mocne obrazy pięknych krajobrazów i prawdziwe sceny z życia.
 

Prezentowane prace mogą zaskoczyć zwiedzających. Seul, największa metropolia Korei, ze swoimi niebosiężnymi wieżowcami, zaawansowanymi technologiami, oszałamiającymi ulicami i centrami handlowymi, to Korea narodu zurbanizowanego i postindustrialnego. Ale przecież korzenie tego społeczeństwa tkwią na wsi, w pracy na roli i kulturze ludowej, i to tam właśnie zachowała się pamięć o tradycji. Czarno-białe fotografie pozwalają zwiedzającym zrozumieć wartości najważniejsze dla mieszkańców tego kraju i może nawet, kto wie, przywołają wspomnienia z dzieciństwa widzów.
 

Wystawa prezentowana jest w siedmiu krajach: na Węgrzech, w Niemczech, Polsce, Belgii, Kazachstanie, Hiszpanii i Korei.
 

FOTOGRAFOWIE
 

KANG Woongu wybrał prace z projektu „Szczęście czy Przeznaczenie”. W latach 70. KANG Woongu fotografował życie codzienne na koreańskiej wsi. Poprzez swoje zdjęcia ukazuje lśniącą aurę codziennego życia i dzieli się ze światem koreańską wrażliwością – taką, jaka znana była w przeszłości.
 

Samozwańczy nomad KWON Taegyun spędził lata 80. dwudziestego wieku, wędrując po zakamarkach Korei, a jego fotografie zatrzymały w czasie chwile z życia rodziców, rodzeństwa i przyjaciół.
 

LEE Gapchul koncentruje się na źródłach wewnętrznego życia Koreańczyków i przedstawia je w ziarnistych teksturach, krzywych kadrach i rozproszonej ostrości, oddających oderwaną od rzeczywistości spontaniczną nieświadomość.
 

KIM Jungman na nowo odkrywa piękno Korei, tajemniczej krainy przez ponad pięć tysięcy lat historii bogatej w tradycje i kolory czterech pór roku.
 

PARK Jongwoo przedstawia reportaż z obecnie jedynego na świecie podzielonego kraju, jego prace koncentrują się na realiach i krajobrazie strefy zdemilitaryzowanej, przecinającej talię półwyspu Koreańskiego.
 

CHO Daeyeon portretuje mnichów ze świątyń na południu Korei, skąd buddyzm rozpowszechnił się po kraju.
 

SEO Heunkang odnajduje obiekty i ludzi do sfotografowania w pałacach, królewskich grobowcach i miejscach historycznych, tam, gdzie ślady historii kraju są najlepiej widoczne. Odpowiednio dobrane światło i długość migawki nadają jego pracom osobisty wydźwięk i pozwalają doskonale wyrazić kształt delikatnego, a jednocześnie potężnego koloru.