Tak się fajnie składa, że jestem nad jeziorem Starnberg w południowej Bawarii i jeszcze fajniej, że spędzę tutaj parę dni, aż mi się znudzi. O tym jeziorze krąży wiele opowieści. Jedna z najpopularniejszych to tajemnicza śmierć bawarskiego króla Ludwika II, którego ciało wyłowiono z jeziora w okolicach zamku Berg. Wraz z nim znaleziono zwłoki także jego psychiatry, ponieważ ten kontrowersyjny król, znany również jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król, został za pomocą spisku pozbawiony władzy, uznany za niezrównoważnego i osaczony w zamku Berg. Na temat jego śmierci jest wiele teorii. Czy było to zabójstwo, czy może samobójstwo? Prawdziwą przyczynę utonięcia zabrał Ludwig za sobą na tamten świat.

Ludwig Szalony miał jedną wielką pasję: budował bajeczne zamki, które doszczętnie wyczyściły kasy państwa. Jednym z najbardziej znanym jest zamek Neuschwanstein, który jest główną atrakcją Bawarii. Moim ulubionym zamkiem tego bajkowego króla jest jednak zamek królewski na górze Schachen w Wettersteingebirge.

Leży on na wysokości 1866 m n.p.m. i na zewnątrz wydaje się  bardzo zwyczajny, zbudowany z alpejskiego drewna. W wewnątrz zaskakuje przepychem i pięknem, które w niesamowity sposób kontrastuje z surowych krajobrazem Alp. Na pierwszym piętrze znajduje się utrzymana w orientalnym stylu turecka sala, która została zbudowana na wzór zamku Eyoub w Stambule, który był siedzibą sułtana Selima III. Pluskająca fontanna, szlachetne dywany, pozłacane rzeżby i pawie pióra, emaliowane wazy, ozdobne żyrandole i witraże tworzą atmosferę z baśni tysiąca i jednej nocy.

Zamek królewski na Schachen często błędnie nazywa się zamkiem myśliwskim, chociaż król Ludwik II był przeciwko wszelkim formą polowania. Dojść do niego można pieszo w przeciągu 3-4 godzin tak zwaną drogą królewską, zaczynającą się od zamku Elmau.

Pod zamkiem znajduje się alpejski ogród botaniczny, który zawiera ponad 1000 alpejskich roślin ze wszystkich gór na świecie, od Alp po Himalaje. Warto przenocować w schronisku, które znajduje się tuż u podnóża zamku.

Położenie i wystrój tego zamku uwidaczniają wrażliwą duszę tego bajecznego króla, a jego budowle do dziś zachwycają masy turystów.