Mikołaj Kopernik. Sekrety reformatora wszechświataZdjęcia: Piotr Sadurski

– Jesteśmy niemal pewni, że pod posadzką katedry we Fromborku znaleźliśmy szczątki Mikołaja Kopernika – mówi szef zespołu archeologów. – Ale by rozwiać wszelkie wątpliwości, potrzebujemy wyników badań DNA.

DNA ze szkieletu zostało już wyizolowane. Część archeologów chce je porównać z DNA brata matki Kopernika, Łukasza Watzenrode, i intensywnie poszukuje grobu wuja wielkiego astronoma. Druga grupa badaczy poszła tropem analizy losów potomków siostry i ciotki uczonego. Mają nadzieję, że uda im się odnaleźć groby lub nawet dziś żyjących krewnych Kopernika i sprawdzić, na ile ich DNA przypomina to z fromborskiej katedry. Poszukiwania archiwalne doprowadziły ich na razie do wieku XVIII. Trzecia grupa naukowców postanowiła wydobyć DNA astronoma z jego odręcznego listu oraz notatek na marginesach ksiąg. Zanim któryś z tych zespołów ogłosi ostateczne wyniki swoich poszukiwań, warto dowiedzieć się, jaki obraz życia i dokonań Mikołaja Kopernika wyłania się z ostatnich odkryć historyków nauki.
Kiedy dzisiejszy podróżnik zbliża się do  Fromborka, jego oczom najpierw ukazuje się katedra. Majestatyczna bryła w kolorze ceglastej czerwieni wyłania się spomiędzy pagórków i koron drzew powoli, jakby windował ją do góry potężny podnośnik. Taki właśnie widok musiał podziwiać w maju 1539 roku Jerzy Joachim Retyk – młody wykładowca matematyki z luterańskiej Wittenbergi, który przewędrował setki mil, by poznać doktora Mikołaja Kopernika. Gotycki masyw świątyni rysował się wyraźnie na tle świeżej wiosennej zieleni.
Miasteczko położone u stóp wzgórza katedralnego, nad brzegiem Zalewu Wiślanego, staje się widoczne w ostatniej chwili, u celu podróży, gdy przybysz ogarnia już wzrokiem całą warownię, piętrzącą się kilkadziesiąt metrów wyżej. Katedrę i budynki na wzgórzu otacza rozległy mur obronny z licznymi basztami i wieżami. Gdy Retyk dotarł do celu swojej podróży, mógł naocznie się przekonać, że Frombork miał wprawdzie kościół parafialny, wieżę młyna stojącą nad sztucznym kanałem, który sprowadzał do miasta wodę z pobliskiej rzeki Baudy, port rybacki z latarnią morską – ale nic nie mogło się równać z potęgą i bogactwem wzgórza katedralnego.
Do Fromborka przywiodły Retyka krążące po uczonych ośrodkach Europy pogłoski o pewnym kanoniku warmińskim, który w odległym zakątku Ziemi podjął się zreformowania systemu świata. Wiemy, że Jerzy Joachim wyruszył ku wybrzeżu Bałtyku z Norymbergi i że po drodze przejeżdżał przez Poznań, ale niewiele więcej. Z Norymbergi młodzieniec przywiózł dla Kopernika nieomal bezcenny prezent. Były to trzy grube księgi, które zawierały pięć świeżo wydanych dzieł z zakresu astronomii, matematyki i optyki, napisanych przez najwybitniejszych uczonych starożytnych i współczesnych.

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2012-06-02 01:24

  A ten tego- jak to można tak ogóle szczególe zrobić???...CiekaWee.?.. A ten tego- wyjść z domu na ten deszcz znowu??? Wydać mase pieniędzy na mieście?? Co to ma być , za darmo ma wszystko być w sklepach, co to jest za swawolka?? Ile znowu trzeba wydać?? To tu, i to tam, i co jeszcze, i może jeszcze, nie daj boże, tam co??? Co to ma być z tymi cenami?? trzeba oszczędzać, chrzanie to!?..

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2012-05-29 23:47

  Kochani..., bo tak sobie siedzę i myślę, yyyy, CO TO Kurde było??????! O ile fakt faktem, ja tam już wiem swoje, o tyle, kurde Co to Było???? No nie? No pomyślcie, a może juz lepiej nie....Dajcie Spokuj co....I Fajnie że...Fajnie że, yhmm,

 • Do moderacji
  2012-03-29 21:11

  Jestem pewien, że dzisiejsza genetyka jest w stanie dowieźć, że znaleziony szkielet należy do Mikołaja Kopernika. Mam nadzieję, że znajdzie się więcej listów oraz w/w biografia Retyka. dzięki którym będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Koperniku.

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2009-09-30 14:39

  Spoxxko xD

Autor

Ostatnio czytali

 • artur
 • monia
 • mark61
 • ryszardo
 • gilmo
 • maagdalena1
 • AdamFan
 • Patulatko
 • Kedmon

Czytali także

Aktualności

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się