Dywizjon 303

2 lipiec 2009


Nie ma wątpliwości, że to Arkady Fiedler ocalił polskich lotników od zapomnienia. Zgłoszone przez Dywizjon 303 aż 126 zestrzelenia w czasie bitwy o Anglię przeszły do legendy, choć dziś wydaje się, że to liczba nieco zawyżona. – Szkoda, że polska emigracja wojenna nie zadbała o swoją spuściznę – mówi Wojciech Krajewski. Zgodnie z testamentem Dywizjonu 303 wszystkie jego pamiątki miały trafić do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Do dziś nie trafiły. Znajdują się w Instytucie i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie. Mało kto z polskich historyków może sobie pozwolić (ze względów finansowych), by je badać. Choć nigdy w historii tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu, nie każdy potrafi pielęgnować przeszłość. Ale przecież piloci z Dywizjonu 303 to byli po prostu zwykli chłopcy...

W artykule wykorzystano cytaty z książek: „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera; „Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej” Lynne Olson i Stanleya Clouda w przekładzie Małgorzaty i Andrzeja Grabowskich; „Ostatnia walka. Dowódca Dywizjonu 303” Jana Zumbacha w przekładzie Ryszarda Witkowskiego.  

  1. Do ulubionych
  2. Drukuj

Materiały powiązane

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Do moderacji
    2009-12-09 20:34

    Warto dodać do tego bardzo ciekawego artykułu że Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii pełniły służbę w ramach Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w brytyjskich znakach rozpoznawczych z prawem umieszczenia polskiego znaku rozpoznawczego na kadłubie najczęściej z przodu samolotu .

  • Gość Gość
    Do moderacji
    2009-09-27 22:16

    de masty po jyt savuji jy hitox lo de burde pars dio

  • Do moderacji
    2009-08-07 21:17

    dokładnie! taka retrospekcja :) o prawda czytałam to n przerwie w szkole, ale bardzo mnie to wciągnęło

  • Do moderacji
    2009-07-27 20:55

    Fantastyczny artykuł - bardzo mnie wzruszył...

  • Gość Gość
    Do moderacji
    2009-07-19 18:29

    Ale i tak najlepszych pilotów miała III Rzesza np Erich Hartmann 352 zestrzelenia Adolf Galland 103 zestrzelenia w tym 58 w bitwie o Anglie Gerhard Barkhorn 301 zestrzelenia i wielu wielu innych dla porównania najlepsi nasi piloci mieli Stanisław Skalski 18 i 11/12 zestrzeleń Witold Urbanowicz 18 zestrzeleń Josef František 17 zestrzeleń Sami oceńcie

  • Do moderacji
    2009-07-14 13:31

    Miałem takie szczęście, że w gimnazjum ,,Dywizjon 303" to była moja lektura. Osobiście książek nie lubię czytać, ale ta książka mnie wyjątkowo wciągneła. Serdecznie polecam!

  • Do moderacji
    2009-07-12 21:14

    Bardzo dobrze napisany artykuł. Bardzo mnie wciągnął. Po jego przeczytaniu odrazu siegnęłam po książke "Dywizjon 303". Polecam.

  • Do moderacji
    2009-07-11 13:16

    Wydarzenia jakie miały miejsce w czasie II wojny Światowej napawają mnie szczególną dumą. Historia Dywizjonu, jest jednym z przykładów walecznej postawy Polaków w czasie tych okrutnych dziejów historii. Musimy pamiętać, że wszędzie gdzie nasi rodacy walczyli było o Nich głośno, doskonałym przykładem jest szturm na Monte Casino. Równie istotnym jest zachowanie zapomnianych historii w umysłach ludzi. Cytując autora artykułu "Nie ma wątpliwości, że to Arkady Fiedler ocalił polskich lotników od zapomnienia", można by powiedzieć iż Fiedler stał się dzięki temu częścią Dywizjonu.

  • Gość Gość
    Do moderacji
    2009-07-10 16:23

    Drugi "sukces" Angoli to rozszyfrowanie Enigmy głowami i rękami Polaków! Zjednoczona EUROPA.

  • Gość Gość
    Do moderacji
    2009-07-07 00:19

    Świetny artykuł i świetne książki.

Autor

Ostatnio czytali

  • artur
  • tami
  • JoJo99
  • machoney
  • monia
  • Piotrekk
  • Elthrai
  • gagor
  • Formor
  • alicca
  • pierzgal
  • jabar
  • Kurzawski
  • pysia1976
  • zbina1
  • yonkers
  • An_stb
  • Bartek
  • Origamii
  • LowcaPrzygod
  • Adam1
  • Kondzio
  • mygocha
  • Tjur
  • Dora3697
  • kan77
  • msdaisy

Czytali także

Aktualności

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się