Bratysława - stolica Słowacji

Atrakcyjnie położona nad Dunajem, podobnie jak sąsiadujące metropolie Wiedeń oraz Budapeszt, co roku przyciąga liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto jako cel swojej podróży.

Historia

Historia Bratysławy jest długa i bardzo bogata. Pierwsze zasiedlenie miasta sięga czasów starszej epoki kamienia. Do najstarszych plemion, które tu się osiedliły, należą Celtowie, których siedlisko – oppidum bratysławskie - pod wzgórzem zamkowym w I wieku przed naszą erą, było ważnym ośrodkiem ich kultury nad Dunajem. Oznacza to, że Bratysława, ze swoją liczącą ponad dwa tysiące lat tradycją miejską, należy do najstarszych miast Europy. Od roku 1536, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Katedrze Świętego
Marcina do 1830 roku odbyło się 19 ceremonii koronacyjnych królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem. Od siedmiu lat, w pierwszy weekend września, inscenizowana jest koronacja króli węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla licznych turystów. Okres największego rozkwitu miasta wiąże się z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w Bratysławie. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją stolicy.

Zabytki i atrakcje Bratysławy

Majestatyczny zamek znajduje się na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jego sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem. Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Intensywnie prowadzone są prace, które mają przywrócić pierwotny wygląd zamku.   

Zaplanuj wycieczkę do Bratysławy

Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów. Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta. Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora.

Z trzech placów położonych w historycznym centrum najbardziej urokliwy jest Rynek Główny (Hlavne namestie). W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne (koncerty, kiermasz bożonarodzeniowy, bale sylwestrowe). To tutaj w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz, którego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych. Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza.
Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana, gdzie podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza umawiają się mieszkańcy. Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące się na Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schönenem Naci, Paparazzim, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem jest wspaniałą pamiątką z pobytu w Bratysławie.
Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha - uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji, Pałac Palffy’ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna.

Atrakcją turystyczną w mieście są bratysławskie bulwary, położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do nowo odrestaurowanej restauracji UFO, usytuowanej na szczycie pylonu Nowego Mostu. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na
Bratysławę, Austrię i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO mamy również fascynujący widok na nowo otwarty piąty bratysławski most Apollo i nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe Aupark.

Materiały powiązane

 • Artykuł

  Nowe połączenie lotnicze: WARSZAWA–BRATYSŁAWA–WARSZAWA

  Nowe połączenie lotnicze: WARSZAWA–BRATYSŁAWA–WARSZAWA

  Od 17 maja 2010 r. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają regularne połączenie lotnicze pomiędzy Warszawą a Bratysławą.

 • Artykuł

  Bratyslawa- czas na hrad

  Bratyslawa- czas na hrad

  Większość turystów odwiedza Bratysławę przy okazji wyprawy do tzw. złotego Trójkąta, czyli Wiednia, Pragi i Budapesztu. Sama w sobie skromna stolica Słowacji nie wydaje się wystarczającym celem. To błąd! Wstąpiłam tu na chwilę przesycona atrakcjami cesarskiego Wiednia, a spędziłam cały weekend.

Dodaj komentarz

Aktualności

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się