Amsterdam - fakty i ciekawostkiZdjęcia: Michał Waszkiewicz

Weekend zaczyna się tu już w czwartek, gdy sklepy otwarte są do 21. Setki knajpek, cofee-shopów, restauracji i dyskotek zaprasza spragnionych i głodnych.

Place Rembrandta, Leidse, Niuewemarkt tętnią życiem do późnych godzin nocnych. To najlepsza pora, by poczuć atmosferę miasta

Amsterdam

1. Czerwona dzielnica jest obecnie najczęściej odwiedzanym miejscem w Amsterdamie.  Swoją nazwę zawdzięcza sposobowi, w jaki oferuje się tu płatną miłość. Otóż miejscowe „sex-workerki” – bo tak nazywa się prostytutki w Holandii – stoją w witrynach domów i prezentują swoje wdzięki przechodniom w dyskretnym czerwonym świetle.
Panie te mają oficjalne licencje, przedstawicielki w izbie handlowej, no i oczywiście płacą podatki. Powyżej – witryna klubu porno. Odradzamy fotografowanie – nie jest tam mile widziane.

2. Holendrzy to zawołani piwosze. Ich sztandarowy browar – Heineken – właśnie w Amsterdamie długo produkował złocisty napój. Obecnie w starym zakładzie znajduje się muzeum piwa, gdzie możemy poznać historię tego zacnego trunku, prześledzić proces jego produkcji i podegustować profesjonalnie schłodzony produkt. Bilet kosztuje 10 euro, osoby poniżej 18. roku życia muszą być w towarzystwie dorosłych. www.heinekenexperience.com

3. Dla tych, którzy chcą doświadczyć wodnej przygody, Amsterdam przygotował ciekawą ofertę zwiedzania, polegającą na wykorzystaniu rozbudowanej sieci tutejszych kanałów. Trzy linie „Canal Bus” pozwalają opłynąć miasto z przystankami w najciekawszych turystycznie miejscach. Dzienny bilet za 17 euro ważny jest do 12.00 następnego dnia. www.canal.nl

4. Jedynym krajem, gdzie ustawodawca uwierzył w deklaracje młodzieży, że marihuana nie jest narkotykiem takim samym jak np. heroina, jest Holandia. Z całego świata zmierzają więc do tutejszych coffe-shopów, gdzie serwuje się indyjskie konopie i różne postacie halucynogennych grzybków, tysiące ludzi spragnionych ekstatycznych wrażeń. Symbol zielonego listka stał się wręcz wizytówką miasta, a nasiona i pochodne cannabis można kupić na dowolnym targowisku miejskim. Ale uwaga – wyjątkowo pod tym względem liberalne prawodawstwo holenderskie kończy się na granicy kraju i to, co tutaj traktuje się jako wolny wybór obywatela, gdzie indziej jest już poważnym przestępstwem.

5. Amsterdam jest stworzony dla rowerzystów. Rower za niewielkie pieniądze ( 7,5 euro) można wypożyczyć na dworcu kolejowym i cały dzień jeździć nim po mieście, korzystając z dobrodziejstwa rowerowych ścieżek. Gorzej jest, niestety, z samochodami. Godzina parkowania w centrum kosztuje 3,2 euro, a płaci się od 6 rano do 12 w nocy. Tutejsze służby parkingowe są niezwykle rzetelne i całkowicie pozbawione poczucia humoru.
Nieopłacenie parkingu albo zostawienie samochodu z nieaktualnym kwitem parkingowym może się skończyć wywiezieniem go poza Amsterdam i horrendalnie wysokim mandatem płatnym gotówką. Nie warto więc narażać się na tak wątpliwą przyjemność.

6. Amsterdam to miasto Rembrandta. Wizyta w jego domu Rembrandthuis (dziś muzeum) przy ul. Jodenbreestraat 4, gdzie pracował od 1639 do 1658 r., pozwala zobaczyć, jak mieszkał artysta. Obok odtworzonego wyposażenia z epoki znajduje się tam bogata kolekcja jego szkiców. Wstęp 7,5 euro. www.rembrandthuis.nl

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2010-03-06 19:18

  interesujące i ciekawie napisane

 • Do moderacji
  2009-12-16 05:46

  i właśnie na to miasto padł wybór spędzenia tegorocznego Sylwestra.

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2009-09-30 15:46

  tak,amsterdam to cudne miasto

 • Gość Gość
  Do moderacji
  2009-07-22 18:29

  ciekawe

 • Do moderacji
  2009-07-08 18:54

  Bardzo ciekawy artykuł!!

 • Do moderacji
  2009-06-23 10:07

  Interesujące.

Autor

 • Agnieszka Franus

  Agnieszka Franus

  Zastępca redaktor naczelnej National Geographic oraz Traveler. Od lat zafascynowana krajami arabskimi.

Ostatnio czytali

 • tami
 • Flaneur
 • Phiotro
 • patt1989
 • Mastka
 • ecj3
 • marek-

Czytali także

Aktualności

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się