Dwa niezwykłe przedstawienia w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz wzruszający monodram Bogdana Kocy będą mogli zobaczyć uczestnicy Festivalu dell' Arte. Aktorzy wystąpią w malowniczym Pałacu w Wojanowie.

Podczas sierpniowego festiwalu miłośnicy teatru nie będą się nudzić. Sztuki zaprezentowane przez Wrocławski Teatr Pantomimy przeniosą widzów w skomplikowany świat uczuć w spektaklu „Dom Bernardy Alby”,
a podczas przedstawienia „Poławiacze Papieru” w absurdalną rzeczywistość, z jaką zmaga się główny bohater. Na scenie pojawi się także Bogdan Koca, który w „Rozmowach z ciszą” przedstawi wzruszającą opowieść o samotności.

Pożądanie, miłość, śmierć oraz walka z systemem

Wrocławski Teatr Pantomimy, który działa od 1956 roku, ma na swoim koncie wiele nagród, w tym m.in.: złoty medal Swedish Dance Association oraz Złotą Gwiazdę zdobytą na VIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Paryżu. W Wojanowie artyści zaprezentują dwie sztuki. Pierwsza z nich to „Dom Bernardy Alby”. Przedstawienie opiera się na motywach dramatu Federica Garcii „Lorki”. Opowiada o niebezpiecznej grze pomiędzy budzącym się pożądaniem a zniewalającym wpływem matki, niemającej pobłażania wobec wybryków młodości swojej córki.

Inspiracją dla kolejnego przedstawienia – „Poławiacze Papieru”, w reżyserii Zbigniewa Szymczyka, był język urzędniczy. Widzowie zobaczą, jak główny bohater – tajemniczy K., przechodzący przez tryby machiny urzędniczej, z każdym dniem pogrąża się w coraz bardziej absurdalnej rzeczywistości.

- Festiwal to prawdziwa gratka dla miłośników teatru. Artyści z Wrocławskiego Teatru Pantomimy od lat wyznaczają nowe drogi w rozwoju pantomimy i teatru ruchu. Aktorzy zagrają w przepięknej Sali Wojanowskiej, niezwykła atmosfera miejsca z pewnością sprawi, że będzie to niezapomniane przeżycie dla widzów - mówi Katarzyna Smorek z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów.

Polemika z ciszą

Do Wojanowa przyjedzie Bogusław Koca ceniony reżyser i aktor, obecnie dyrektor Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Artysta jest twórcą trzydziestu sztuk teatralnych, na festiwalu zaprezentuje monodram, czyli jednoosobowy utwór dramatyczny. Odegra rolę samotnego Henryka – jedynym zajęciem mężczyzny jest słuchanie radia, z którym prowadzi niekończące się rozmowy. Okazuje się, że głos wydobywający się z odbiornika należy do tajemniczej Marii, nieistniejącej miłości głównego bohatera.

Spektakle odbędą się w odrestaurowanej Sali Wojanowskiej w Pałacu. Wstęp na wszystkie przedstawiania jest bezpłatny.

 

Data Festivalu: 19-26 sierpnia 2012 r.

Miejsce: Pałac Wojanów k. Jeleniej Góry

Organizatorzy: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnośląska Filharmonia w Jeleniej Górze

Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Pałac Wojanów

 

Więcej informacji: www.dolinapalacow.pl, www.festivaldellarte.eu