Rzeczywiście trudno w to uwierzyć. To bezcenne dla paleobiologów znalezisko badacze wydobyli w okolicach jednego ze śląskich wysypisk śmieci.

Skorupa przeleżała miliony lat w miejscu, w którego okolicach dziś znajduje się miejscowość Poręba. Doktorant Tomasz Szczygielski i dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk nadali żółwiowi nazwę na cześć tego miejsca: Proterochersis porebensis
 

Życie właściciela skorupy przypadło na okres triasu. To czas, gdy na Ziemi kwitło życie, a czasy dinozaurów miały dopiero nadejść. Już wtedy istniało wiele gatunków gadów, w tym właście żółwii. Część z nich zamieszkiwała tereny, które dziś należą do Polski. Na tych ziemiach panował wtedy klimat zbliżony do dzisiejszych Indii.
 

Odnaleziona skamielina to znak, że Proterochersis porebensis to najstarszy gatunek żółwia do tej pory poznany, który wytworzył pełny pancerz. 
 

Naukowcy opisali swoje odkrycie w "Zoological Journal of the Linnean Society”.

Źródło: PAN


Zobacz nasz nowy cykl "Warto spróbować"! W pierwszym odcinku uczymy się LANDKITE, próbujemy, testujemy, sprawdzamy co to buggy oraz pokazujemy jakich błędów unikać i dlaczego WARTO SPRÓBOWAĆ właśnie tej dyscypliny sportu.