Jeśli naprawdę jesteś fanem Harrego Pottera to wskakuj na swoją miotłę, uruchom latający samochód, lub po prostu chwyć szczyptę Proszku Fiuu, by odwiedzić te słynne miejsca z książek. Lub, jeśli Twoja różdżka jest złamana, a Twoje umiejętności magiczne nie są ostatnio w najlepszej kondycji, zawsze możesz znaleźć tanie loty ze Skyscannerem, jak to robi reszta nas, Mugoli.

Dworzec King’s Cross w Londynie
Świat Pottera: Osławiona Platforma 9 ¾ jest miejscem, z którego Harry i jego przyjaciele wskakują do dymiącego Ekspresu Hogwart na początku każdego semestru w drodze do ich magicznej szkoły.
Świat Mugoli: W rzeczywistości filmy były kręcone na Platformie 4, jednakże władze dworca postawiły znak Platformy 9 ¾ wraz z wózkiem na bagaż magicznie znikającym w ścianie by uhonorować historię, która uczyniła stację Kings Cross miejscem obowiązkowym dla fanów.

Goathland, Północne Yorkshire
Świat Pottera: Stacja Hogsmadae jest miejscem, w którym Harry i przyjaciele wysiadają z Ekspresu Hogwart zanim dotrą do szkoły magii.
Świat Mugoli: Stacja Goathland jest autentycznym dworcem w Północnym Yorkshire, który został użyty jako plan filmowy dla Hogsmadae, a fani Pottera wciąż tłoczą się, by zrobić sobie zdjęcie w tym sławnym miejscu. Niestety, nie zobaczycie z tego miejsca Hogwarts – szkoła została stworzona za pomocą efektów specjalnych.

Zamek Alnwick, Anglia
Świat Pottera: Teren za Hogwartem, gdzie Harry i jego koledzy z klasy mieli swoją pierwszą w życiu lekcje latania na miotle.
Świat Mugoli: Sceny nauki latania w otoczeniu Hogwartu oraz sceny awaryjnego lądowania samochodu Harrego nakręcono w drugim co do wielkości (po zamku królewskim w Windsorze) zamieszkałym zamku w Anglii. Kilka innych miejsc wykorzystano podczas filmowania części Hogwarts, w tym Christ Church, Oxford, Katedra Durham, Katedra Gloucester i Lacock Abbey w hrabstwie Wiltshire.

Londyńskie Zoo
Świat Pottera: Miejsce, w którym w czasie akcji filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” Harry odkrywa, że jest Wężousty, a więc zna płynnie język węży.
Świat Mugoli: Tę obślizgłą scenę kręcono w terrarium w londyńskim zoo. Dlaczego więc nie wyruszyć na pogawędkę o najnowszych trendach w gadziej modzie z boa dusicielem?

Szkocja
Świat Pottera: Mimo, iż nigdy nie jest wymieniona w książkach, JK Rowling wspominała w wywiadach, że to właśnie Szkocja była scenerią dla Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, miejsca, w którym ma miejsce zdecydowana większość przygód Harrego i spółki.
Świat Mugoli: Szkocja jest doskonale znana z licznych zamków, rezydencji i domów szlacheckich, które to były dla Rowling inspiracją dla stworzenia Hogwartu. Niektóre sceny gry w Quidditch były kręcone w Dolinie Glen Nevis, a także przy linii kolejowej West Highland Railway z przepięknym Wiaduktem Glenfinnan. 

Bułgaria
Świat Pottera: Bułgaria jest domem Viktora Krumma, ucznia szkoły Durmstrangu i międzynarodowego mistrza Quidditcha.
Świat Mugoli: Bułgarskie Białe Bractwo, grupa wierząca w istoty nadprzyrodzone o wielkiej mocy, zbiera się co roku w rejonie Siedmiu Jezior w Górach Riły, by brać udział w corocznym tańcu rytualnym. Wokół wielkich koncentrycznych kręgów porusza się wówczas rytmicznie ponad tysiąc ubranych w białe szaty osób. Ten spektakl jest tak wyjątkowy, że Michael Palin (podróżnik i jeden z członków Monty Pythona) odwiedził to miejsce i przedstawił w swojej serii dokumentalnej BBC „Nowa Europa”.

Irlandia
Świat Pottera: Szmaragdowa Wyspa znana jest z wielu magicznych stworzeń ze Świata Pottera, jak skrzaty (małe, złośliwe stworzenia), kudłonie (strażnicy koni spotykani w Anglii i na południu Irlandii) i klepie (demony wodne). Co więcej, w świecie czarnoksiężników, Irlandczycy są dumnymi zwycięzcami Pucharu Quidditch w 1994 roku.
Świat Mugoli: załap się na mecz hurlingu – Mugole nie znajdą sportu bardziej podobnego do Qidditcha. Hurling jest tam sportem narodowym, a większość miast posiada swoje boisko i drużynę.

Walia
Świat Pottera: Ojczyzna zielonego pospolitego smoka walijskiego, który zwykle ma legowiska w wysokich górach. Poluje głównie na owce i małe ssaki, starając się unikać kontaktów z ludźmi.
Świat Mugoli: Wybierz się na wspinaczkę po najwyższej i najsłynniejszej górze w Walii, Snowdon. Zwykle wycieczka na szczyt i z powrotem zajmuje około 5-6 godzin, a jeśli dobrze się rozglądniesz, to może dostrzeżesz zielonego smoka. Pembrokeshire w Walii jest także miejscem, które w ostatnim filmie z serii, „Harry Potter i Insygnia Śmierci” posłuży za Muszlową Chatkę, dom świeżo poślubionych Billa Weasleya i Fleur Delacour.

Norwegia
Świat Pottera: Miejsce pochodzenia smoka kolczastego norweskiego, zamieszkującego góry północne. Bestia ta posiada jadowite kły i żywi się dużymi ssakami, w tym morskimi. Taki właśnie smok wylągł się Hagridowi z jaja, które otrzymał od nieznajomego, jednakże ostatecznie smok ten został zabrany przez Charliego Weasleya do smoczej kolonii w Rumunii.
Świat Mugoli: Norweskie góry i fiordy są rajem dla dzikiej przyrody. Nie jesteśmy pewni co do smoków, lecz trolle, przebiegłe i przerażające stworzenia żyjące pod ziemią w górach, wzgórzach i jaskiniach, są ważnym elementem norweskiej mitologii. Rumunia
Świat Pottera: W państwie tym mieści się rumuńska kolonia smoków, rezerwat stworzony, by chronić i obserwować smoki. Jako ostatnia aktywna smocza kolonia w świecie Pottera, była ona najczęstszym dostawcą smoków na Turnieje Trójmagiczne.
Świat Mugoli: Transylwania w Rumunii jest dobrze znana ze straszliwych nawiedzonych zamków. Od kiedy Bram Stroker użył jej jako tła dla powieści o Drakuli, region przesiąkł folklorem o stworzeniach nadprzyrodzonych, a w szczególności o wampirach, które są również częścią czarodziejskiego świata w serii o Harrym Potterze.

Wollongong Australia
Świat Pottera: miejsce pochodzenia Wojowników z Woollongong, jedna z najlepszych drużyn Quidditcha we wszechświecie Pottera, a także prowadzący australijskiej ligi Quidditcha. Ich rywalizacja z Grzmotami z Thundelarra, udokumentowana w książce JK Rowling „Quidditch przez wieki”, jest wręcz legendarna w magicznej Australii.
Świat Mugoli: Woollongong jest oczywistym odniesieniem do bardzo podobnie brzmiącej nazwy Wollongong, miasta w Nowej Północnej Walii w Australii, znanej z licznych plaż popularnych wśród surferów, a także z przepięknej scenerii i ogrodów botanicznych. Jest to więc bez wątpienia miejsce idealne dla czarnoksiężników do zdobywania koniecznych składników do ich magicznych napojów.

Orlando, Floryda
Park rozrywki The Wizarding World Of Harry Potter będzie prawdopodobnie najbardziej potterowym doświadczeniem w świecie Mugoli. Miejsce to, którego otwarcie planowane jest na 2010 rok, obiecuje „zanurzyć fanów w przygody najpopularniejszego czarodzieja na świecie”.

Edynburg
Żaden fan Harrego Pottera nie może ominąć Edynburga jako części wycieczki. To w tym wspaniałym miejscu (które jest przy okazji siedzibą Skyscannera) JK Rowling napisała pierwszą książkę z serii, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, pisząc ponoć często w kawiarniach porozrzucanych po mieście. Fani Pottera są z pewnością zasmuceni faktem, że jedno z jej ulubionych  miejsc, Nicolson’s Café, zmieniło się od tego czasu w chiński bufet. Na szczęście inne miejsce, The Elephant House, jest wciąż otwarte, więc każdy fan powinien przynajmniej raz wyskoczyć tu na kawę z ciastkiem.

Inne miejsca w świecie Pottera
Sceny do filmów o Harrym Potterze kręcono w wielu innych znanych miejscach, w tym: w bibliotece Bodleian, Oxford (wnętrza Hogwarts), w Australia House (bank Gringotta), na  ulicy The Strand w Londynie, przy Martins Heron w Berkshire (Privet Drive, ulica przy której mieszkał Harry Potter)  oraz przy Leadenhall Market w Londynie (Ulica Pokątna). Więcej informacji o tanich biletach lotniczych na: www.skyscanner.pl