Grzegorz Bral, dyrektor festiwalu, zapytany o perełki w tegorocznym programie, powiedział bez wahania – Brave Kids. To projekt który żyje, każdego dnia przynosząc dzieciom nowe doświadczenia i umacniając je w przekonaniu, że ich rodzima kultura jest ważna i wartościowa. Przedsmak wspólnej pracy dzieci mogliśmy poznać już w trakcie koncertu inaugurującego Brave Festival, kiedy to dzieci wystąpiły przed publicznością w Imparcie z kilkuminutowym układem. Wtedy jednak przygotowania do występu trwały zaledwie kilka godzin. Na efekt, który zobaczymy w najbliższy piątek, dzieci pracują kilka dni. - W trakcie warsztatów uczymy się nawzajem naszych tańców. My poznajemy taniec z Zimbabwe, czy Czeczenii, oni uczą się naszego. Na finał przygotowujemy występ łączący wszystkie nasze tradycje. Czasami te tańce są dla nas nawzajem bardzo trudne, ale to bardzo ciekawe doświadczenie – mówi Smajla z Nepalu. Warsztaty to jednak nie tylko taniec i śpiew. W poniedziałek dzieci pod okiem kostiumologa z Hiszpanii przygotowywały samodzielnie swoje stroje, w których wystąpią podczas finału.

Zanim jednak nastąpi wspólny finał, będziemy mieli okazję zobaczyć każdą z grup Brave Kids w ich osobnym występie, prezentującym kulturę danego kraju. Darmowe występy dzieci rozpoczną się na Wrocławskim Rynku 06. lipca o godzinie 17:00. Jako pierwsza wystąpi grupa ze Szwecji, która zaprezentuje celebrację święta Midsummer, u nas znanego jako Noc Świętojańska, bądź Święto Kupały. Tradycja ta jest w Szwecji niezwykle barwna i ma długą tradycję. Jako kolejną zobaczymy grupę dzieci z Północnego Kaukazu - Inguszetii i Czeczenii, które mieszkają w Polsce objęte ochroną międzynarodową. Na Rynku podzielą się z nami tradycyjnym ludowym tańcem kaukaskim, lezginką. Po dzieciach z Kaukazu nastąpi krótka przerwa, podczas której odbędzie się barwny korowód wokół Rynku, który poprowadzi Bajkobus oraz dzieci biorące udział w projekcie Brave Kids. Następnie, w okolicach godziny 18:30, na scenie pojawi się grupa z Zimbabwe, która zachwyca niezwykłą eksplozją energii i radości. Widok tradycyjnie ubranych dzieci wykonujących dynamiczny taniec, któremu towarzyszą bębny i śpiew zapada w pamięć na długo. Występy tego dnia zakończy pokaz z Rwandy w wykonaniu dzieci z organizacji ,,Mizero”, której nazwa w języku Kinyarwanda oznacza ,,nadzieję”. Twórcą tej grupy jest Jean Paul Samputu - człowiek, który doświadczył okrucieństwa ludobójstwa w Rwandzie. Mizero of Rwanda Children skupia sieroty, które w wojennym konflikcie straciły najbliższych. Dzieci te nazywane są ambasadorami pokoju, ponieważ podróżując od wioski do wioski głoszą potrzebę wzajemnego zrozumienia, wybaczania i wzajemnego szacunku.

Kolejnego dnia – 7. lipca, w Teatrze Pieśń Kozła, o godz. 17:00, zobaczymy występ dzieci z Nepalu zatytułowany „Marzenia, które się spełniają”. Młodzi artyści, będący  podopiecznymi Rokpa International, zaprezentują spektakl opowiadający o ich własnych doświadczeniach przy akompaniamencie pięknej tradycyjnej nepalskiej muzyki oraz tańca.

Dzieci, które biorą udział w projekcie Brave Kids pochodzą z krajów dotkniętych szczególnie trudną sytuacją społeczną i gospodarczą. Większość z nich to sieroty, lub dzieci ulicy. - Projekt Brave Kids pozwala im mówić i czerpać dumę z własnej kultury i dzięki temu przywracamy im godność. Nasze dążenia, by pomóc ocalić to, w co wierzą, dają im siłę w codziennych zmaganiach. Ten projekt umożliwia dialog dzieciom z odległych zakątków świata, które mogą się poznać i porozumieć w najbardziej uniwersalnym z języków – języku sztuki – mówi Anna Furmaniuk, koordynatorka Brave Kids.

Występy Brave Kids:

06.07 Rynek Wrocławski


Godz. 17:00 - Awake Youth. Szwecja. Świętojańskie Czuwanie

Godz. 17:30 - Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Czeczenia, Inguszetia. Taniec Północnego Kaukazu

Godz. 18:30  - M.Y.T.A. Zimbabwe. Eksplozja radości

Godz. 19:00 - Mizero Children. Rwanda. Pieśń Pojednania
 
07.07. Teatr Pieśń Kozła

Godz. 17:00 – Rokpa Children. Nepal. Marzenia, które się spełniają