W niedzielę 29 maja o godzinie 14.30 oficjalnie odsłonięto Pomnik Niezależnego Kota, który otrzymał imię CYRYL.

Co roku, w rocznicę odsłonięcia pomnika przyznawane będą statuetki „Cyryle”, czyli miniatury pomnika, którymi miesięcznik Cztery Łapy zamierza honorować osoby zasłużone i działające na rzecz kotów. W Parku nad Balatonem na warszawskim Gocławiu, gdzie stanął kot z brązu, zebrało się wielu miłośników kotów i właścicieli z psami.
Prowadząca Marzena Rogalska rozpoczęła imprezę zapraszając na scenę osoby, które z Niezależnym Kotem związane są w emocjonalny sposób - pomysłodawcę Dorotę Szulc-Wojtasik, redaktor naczelną miesięcznika Cztery Łapy, która opowiedziała o inicjatywie postawienia Pomnika Kota oraz autorkę rzeźby Bognę Czechowską, która podzieliła się z uczestnikami imprezy informacją na temat magicznego daru, jaki posiada CYRYL: "Kiedy pogłaszcze się go po nosku i wypowie życzenie, spełnia się ono... W moim przypadku tak było."
Nie mogło zabraknąć również Matki Chrzestnej Olgi Bończyk, która na koniec uroczystości zaśpiewała kilka pięknych piosenek.
Na scenie wystąpili również znani i lubiani miłośnicy kotów, m. in.: Dorota Sumińska, Ewa Złotowska i Marek Frąckowiak, Roman Czejarek, Filip Łobodziski, Piotr Skarga. Goście przyjechali nawet z Krakowa, jak poeta Pan Franciszek Klimek, który czytał swoje wiersze o kotach.
Przybyli na imprezę mieszkańcy Warszawy mieli okazję do opowiedzenia na scenie historii związanych ze swoimi czworonożnymi mruczącymi przyjaciółmi, za które sponsor, firma Certech, nagradzała upominkami. Zachęcamy i gorąco zapraszamy do odwiedzenia CYRYLA w parku nad Balatonem!!!