87% ankietowanych podjęła decyzję o zaszczepieniu swoich dzieci, a jedna trzecia z nich sama przyjęła już przynajmniej jedną dawkę szczepionki.
Badanie wskazuje, że najczęstszym powodem wykonania szczepienia jest ogólny lęk przed zachorowaniem i skutkami choroby. Takie przyczyny wskazało 74% ankietowanych. Wyjazd do regionu o zwiększonym ryzyku ukąszeń motywuje do szczepienia blisko 60 procent respondentów. Dla 40 procent pobudkę do zaszczepienia się stanowi zalecenie lekarza, a dla jednej trzeciej  - plany wycieczki do lasu.

Najczęściej wymienianym źródłem informacji na temat szczepień przeciw KZM są lekarze – tak wskazało aż 79% pacjentów. Lekarze uważani są także za najbardziej przekonujące źródło informacji – tak uważa 57% ankietowanych. Połowa pacjentów czerpie  wiedzę z materiałów informacyjnych w przychodniach (55%) i z telewizji (52%). 1/3 pacjentów przed szczepieniem poradziła się znajomych lub rodziny.
 
Zielone Dni - skorzystaj z możliwości zaszczepienia się przeciw KZM jesienią

Do końca października w całej Polsce potrwa akcja Zielone Dni - Program Szczepień przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu.

Osoby, które odwiedzą w tym czasie punkty szczepień biorące udział w akcji będą mogły uzyskać w nich  informacje o profilaktyce kleszczowego zapalenia mózgu, możliwych drogach zakażenia i objawach, na które warto zwrócić uwagę. Pacjenci będą mieli także szansę skorzystać z konsultacji lekarskich i zaszczepić się przeciw KZM po promocyjnych cenach.

Więcej informacji o KZM i "Zielonych Dniach" oraz pełna lista Punktów Szczepień, biorących udział w akcji na stronie internetowej: www.kleszczeinfo.pl