Wieża Eiffla kończy 125 lat!fot. Shutterstock

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie konstrukcji architektonicznych 31 marca będzie obchodzić swoje urodziny

Chociaż kobiet o wiek się nie pyta, w wypadku tej damy jego podanie jest konieczne. Zbudowana specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku wieże Eiffla 31 marca kończy 125 lat. Jednak, jak na tak sędziwą "żelazną damę" ma się całkiem nieźle i co roku odwiedza ją coraz więcej turystów (łącznie już ponad 200 mln).

Wieża Eiffla miała być rozebrana po 20 latach od wystawy, bo chociaż dla jednych była symbolem potęgi naukowo-technicznej Francji, inni widzieli w niej jedynie żelazną pokrakę. Jednak Gustaw Eiffel nie dopuścił do tego.

Konstruktor założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Udane eksperymenty z umieszczonym na szczycie konstrukcji telegrafem bez drutu zapewniły damie żywot wieczny.

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Aktualności

 • Dolnośląski Festiwal Tajemnic

  Na Zamku Książ w Wałbrzychu w dniach 15-17 sierpnia 2014 roku będą się działy rzeczy niesamowite...

 • Dzień Tygrysa

  29 lipca, w Międzynarodowy Dzień Tygrysa, WWF przypomina o trudnej sytuacji zwierząt zagrożonych wyginięciem i wzywa do współ...

 • Wystawa fotografii Michała Sośnickiego

  Od 21 lipca w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN są prezentowane fotografie Michała Sośnickiego, fotografa współpracującego z...

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się