7 Nowych Cudów Polski wybrane!

24 październik 2012
7 Nowych Cudów Polski wybrane!

Tajemniczy zamek, twierdza wojskowa, rekonstrukcja XVI-wiecznej piekarni – to tylko niektórzy laureaci drugiej edycji plebiscytu „National Geographic Traveler”, w którym czytelnicy wybierali „7 nowych cudów Polski”.

Bezapelacyjnym zwycięzcą okazało się poznańskie Centrum Sztuki i Biznesu „Stary Browar”.

 

To miejsce może być symbolem współczesnej Polski, łączącej szacunek do historii z odwagą zmian, dynamizmem
i nowoczesnością
– mówi o zwycięzcy plebiscytu Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna „NG Traveler”.

Stary Browar to unikatowe połączenie galerii handlowej oraz instytucji promującej kulturę i sztukę najwyższych lotów. Bardzo się cieszę, że został doceniony przez czytelników „Travelera” – mówi Grażyna Kulczyk, pomysłodawca i twórczyni obiektu – Czuję satysfakcję, że nasz wieloletni wysiłek jest dostrzegany przez tak dużą liczbę osób.

 

Rzeczywiście, liczba uczestników, którzy oddali głosy w tegorocznym plebiscycie, okazała się rekordowa.
To dowód, że moda na Polskę nie minęła – mówi Martyna Wojciechowska i podkreśla, że dla ubiegłorocznych zwycięzców tytuł „nowego cudu Polski” miał nie tylko prestiżowy, ale i marketingowo-promocyjny charakter. Całą Polskę objechała wystawa prezentująca zeszłorocznych laureatów, wydano też 30 tys. egzemplarzy specjalnego „Przewodnika po nowych cudach Polski”. Nagrodzone miejsca opisujemy też na łamach naszego magazynu .

 

W tym roku o tytuł „Nowego Cudu Polski” ubiegały się 32 kandydatury ze wszystkich województw. Wyszukując uczestników konsultowaliśmy się z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz przedstawicielami samorządów. Dzięki temu, zgodnie z ideą plebiscytu, dotarliśmy także do miejsc mniej odkrytych, leżących z dala od turystycznych szlaków, które niejednokrotnie były zaskoczeniem także dla nas samych – mówi Marcin Dzierżanowski, sekretarz redakcji „NG Traveler”.

 

7 NOWYCH CUDÓW POLSKI 2012:

1. MIEJSCE – Centrum Sztuki i Biznesu „Stary Browar”

Wielkopolskie / Poznań – 36,2% głosów

Jeśli ktoś ma problem, by domy handlowe nazywać „galeriami”, powinien tu przyjechać. W Starym Browarze sklepy
z ciuchami czy kosmetykami sąsiadują ze sztuką, i to wysoką. Co chwila napotykamy współczesne rzeźby (np. Igora Mitoraja), obrazy (chociażby Leona Tarasewicza) czy instalacje (jak Citta Gentile Alessandra Mendiniego). Żywy dowód, że sztuka nie musi być uwięziona w muzeach.
 

2. MIEJSCE – Żywe Muzeum Piernika

Kujawsko-Pomorskie / Toruń – 16,5% głosów
Pierwsze w Europie Żywe Muzeum Piernika to miejsce magiczne. Przenosząc się do XVI-wiecznej piernikarni,
po krótkim terminowaniu u mistrza można tu własnoręcznie upiec słynne na cały świat toruńskie smakołyki. Placówka to także interaktywna forma poznawania historii Torunia.

 

3. MIEJSCE – Fort Gerharda 

Zachodniopomorskie / Świnoujście – 8,4% głosów
W tej nadmorskiej twierdzy na wyspie Wolin każdy na własnej skórze może się przekonać, czym jest prawdziwa żołnierska musztra czy jak chodzić po polu minowym. Fort Gerharda, jeden z najlepiej zachowanych fortów artyleryjskich w Europie, dziś spełnia funkcję żywego muzeum. Zwiedzanie odbywa się w formie przyśpieszonego szkolenia wojskowego. Nie dla mięczaków.

4. MIEJSCE – Uzdrowisko Termalne Uniejów  

Łódzkie / Uniejów – 5,7% głosów

Żeby korzystać z dobrodziejstw kąpieli solankowych, nie trzeba się już wybierać do naszych słowackich sąsiadów. A to za sprawą odnowionego kompleksu Term Uniejów. Z basenów, których temperatura dochodzi do 36 stopni, można podziwiać XIV-wieczny zamek uniejowski.

5. MIEJSCE – Muzeum Wsi Mazowieckiej

Mazowieckie / Sierpc – 5,1% głosów
To właściwie nie skansen, tylko wehikuł czasu. Oglądając Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, nie ogląda się martwych zabytków, tylko tętniącą życiem wieś z przełomu XIX i XX w. Można tu pogaworzyć z prawdziwym szewcem, spróbować swojskiego chleba ze świeżo utłuczonym masłem, przejechać się bryczką. Wieś odtworzono w skali jeden do jednego.

 6. MIEJSCE – Zamek Czocha

Dolnośląskie / Sucha k. Leśnej – 4,6% głosów

Najbardziej tajemniczy zamek w Polsce – ma podobno 40 tajemnych przejść, z czego do dziś odkryto zaledwie 14. Hitlerowcy mieli w nim supertajną szkołę szyfrantów Abwehry, po wojnie szkolono tu asów komunistycznego wywiadu. Od 16 lat w budynku działa ośrodek hotelowo-konferencyjny, hitem są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie zamku z Białą Damą.

 
7. MIEJSCE – Jezioro Jeziorak

Warmińsko-Mazurskie / Iława – 4,1% głosów
Najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km), na którym znajduje się aż 18 wysp. Jedna z nich, Wielka Żuława, jest największą śródlądową wyspą w Polsce. Ukochane przez żeglarzy i miłośników kultowych przygód Pana Samochodzika. Bo to właśnie tu rozgrywa się fabuła tej książki i podobno w nim utonęła ciężarówka ze skarbami.

 

ZASADY GŁOSOWANIA:

Głosowanie w plebiscycie odbywało się w drodze SMS-owej od 25 czerwca do 30 września br. Więcej informacji o plebiscycie, regulamin oraz lista nagród znajdują się na: www.7cudow.national-geographic.pl.

 

Patronem medialnym plebiscytu jest Radio Złote Przeboje, a partnerem biznesowym – Paczkomaty InPost.

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Aktualności

 • Nosorożec biały północny wymarł

  Na świecie został już tylko jeden samiec podgatunku nosorożca białego z północy Afryki i kilka samic. To za mało, by przetrwa...

 • Śmierć w górach. Winny niedźwiedź?

  Niedźwiedź brunatny zabił w Górach Sanocko-Turczańskich człowieka? Jeśli zaatakował, to dlatego, że wcześniej ktoś go ranił –...

 • Skarb Nubii w Warszawie

  Muzeum Narodowe otworzyło nową Galerię Faras. Do obejrzenia dzieła sztuki nubijskiej uratowane przed zalaniem przez polskich ...

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się