Minęło prawie 70 lat od czasu, kiedy The Beatles zagrali swój pierwszy koncert, a miejsca związane z zespołem i i jego twórczością wciąż przyciągają kolejne pokolenia fanów. Skyscanner proponuje podróż śladami The Beatles od Liverpoolu, przez Hamburg, Londyn, Indie, Japonię aż do Nowego Jorku.

Liverpool, Wielka Brytania
Miasto, w którym urodziła się słynna czwórka. Zacząć należy od rodzinnych domów Paula i Johna.
Dom Johna Lennona – Mendips, znajduje się w podmiejskiej dzielnicy Woolton, zaś przy  Forthlin Road nr 20 w dzielnicy Allertone stoi dom Paula McCartney’a. Na stronie: www.nationaltrust.org.uk można online zarezerwować wycieczki do obu domów, które organizuje Towarzystwo National Trust.
Słynny Cavern Club, gdzie Brian Epstein (przyszły menedżer zespołu) odkrył talent młodych muzyków i gdzie Beatlesi zagrali ponad 300 koncertów, mieści się na Mathew Street. Oryginalny klub został zniszczony na początku lat 70-tych w związku z budową kolei podziemnej, obecny klub jest rekonstrukcją, do budowy której wykorzystano oryginalne cegły. Klub jest otwarty 12 godzin na dobę, wstęp wolny.  Warto zwiedzić też muzeum The Beatles Story przy Albert Dock.  Wystawa poświęcona historii zespołu od sierpnia powiększyła się o niepublikowane liryki Johna Lennona udostępnione przez syna artysty Juliana.
Znane z lubianej piosenki słowa „Strawberry Field” to nazwa sierocińca, obok którego dorastał John Lennon. Często bawił się wokół budynku z przyjaciółmi, uczestniczył też w organizowanym corocznie przyjęciu na wolnym powietrzu. Występujące na nim zespoły były inspiracją dla młodego Johna. Miejsce przestało pełnić funkcję domu dziecka w styczniu 2005 roku. Teraz znajduje się tam kościół i centrum modlitwy. Zachowała się słynna brama wejściowa. Obecnie jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych.

Hamburg, Niemcy
Miasto, w którym John Lennon, jak sam powiedział, stał się mężczyzną. Indra Club przy Grosse Freiheit 58 był pierwszym miejscem, w którym po przyjeździe do Hamburga w sierpniu 1960 zagrali Beatlesi. Spali na zapleczu małego kina Bambi, obok toalet, dokładnie za ekranem, bez ogrzewania i ciepłej wody. Po zamknięciu Indra Club z powodu skarg na zbyt duży hałas, muzycy grali w większym klubie Kaiserkeller, przy tej samej ulicy.

Londyn, Wielka Brytania
Abbey Road to ulica w północno zachodniej części Londynu (NW8) w okolicach Camden Town oraz City of Westminster. Spośród kilku innych ulic w Londynie o tej samej nazwie, najbardziej znaną jest właśnie ta, ciągnąca się kilka kilometrów i zaczynająca się przy Quex Road, a kończąca przy Grove End Road
Głównym powodem popularności tej ulicy jest położone przy skrzyżowania Abbey Road i Grove End Road (budynek o numerze 3) studio koncernu EMI Abbey Road Studios, gdzie The Beatles nagrywali swoje albumy.
W bezpośrednim położeniu studia, znajduje się najsłynniejsze przejście dla pieszych na świecie: to właśnie tu, 8 sierpnia 1969 roku  fotograf Iain MacMillan zrobił członkom zespołu The Beatles kilkadziesiąt fotografii, z których jedna ozdobiła okładkę wydanego w 1969 roku albumu Abbey Road. Ten fakt spowodował, że począwszy od 1970 roku to właśnie przejście stało się kolejną atrakcją na mapie turystycznej Londynu.
Ciekawostką jest zainstalowana kamera internetowa, dzięki której 24 godziny na dobę można śledzić, co dzieje się na przejściu, i co kilka minut zaobserwować osoby, które ustawiają się w charakterystycznych, znanych z okładki pozycjach i robią zdjęcia.
27 Ovington Square to adres firmy Beatlesów, Apple Corps. 30 stycznia 1969 roku na dachu budynku odbył się ostatni 42-minutowy wspólny występ grupy.

Rishikesh, Indie
W lutym 1968 roku The Beatles polecieli do Indii, aby uczyć się sztuki medytacji u Maharishi Mahesh Yogi. Docelowym miejscem ich podróży do Indii było miasteczko Rishikesh, jedno z najświętszych miast Indii, leżące nad świętą rzeką Ganges. Podczas pobytu w aśramie Maharishi’ego Beatlesi skomponowali  48 utworów, które w większości znalazły się na płycie White Album. Podobnie jak 60 lat temu tak i teraz jest tutaj wiele aśramów, szkół jogi i innych miejsc duchowych praktyk, jest to także ulubione miejsce Sadhu, świętych mężów. Na codzień tłumy hinduskich pielgrzymów oraz uczestników kursów i różnych praktyk mieszają się z tłumem białych turystów, szukających śladów The Beatles lub których sprowadziła tu legenda świętego miejsca, albo chęć szukania oświecenia. Z lotniska w Czandigarh do Rishikesh jest około 215 kilometrów.

Mull of Kintyre, Szkocja, Wielka Brytania
Mull of Kintyre to południowo-zachodnia część długiego półwyspu Kintyre zachodnim wybrzeżu Szkocji, około 10 mil od miasta Campbeltown. Miejsce to znane jest z historycznej latarni morskej, "nieśmiertelne" zaś stało się dzięki hitowi z 1977 "Mull of Kintyre" śpiewanemu przez rezydenta Kintyre Paula McCartneya wraz z zespołem Wings. Jest to również miejsce, w którym od 1993 roku odbywa się rokrocznie festiwal muzyczny Mull of Kintyre Music Festival.

Tokio, Japonia
9 października 2000 roku w dniu 60 urodzin Johna Lennona otwarto w Saitama, koło Tokio muzeum poświęcone muzykowi. Ekspozycja zawiera m.in. kilka gitar, kostiumy, nuty i rysunki artysty. Na zewnątrz muzeum znajduje się fotomontaż z setkami zdjęć Lennona od czasów dzieciństwa do ostatnich dni życia. The Beatles pojawili się w Japonii tylko raz, w 1966 roku, na swojej przedostatniej trasie koncertowej.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone
To właśnie w tym mieście, przed rezydencją Dakota na Manhattanie, 8 grudnia 1980 roku długoletni fan zespołu i Johna Lennona, M.D.Chapman oddał śmiertelne strzały w kierunku wokalisty The Beatles. Budynek, w którym niegdyś mieszkał John Lennon z żoną Yoko Ono mieści się przy północnozachodnim rogu 72 Street i Central Park West. Po śmierci muzyka w Central Parku ufundowano pomnik Strawberry Fields z napisem Imagine, gdzie co roku w rocznicę śmierci Lennona jego fani i żona Yoko Ono składają kwiaty i truskawki. Więcej informacji o tanich biletach lotniczych na stronie: www.skyscanner.pl