Podróż koleją wciąż ma w sobie pewną dawkę romantyzmu, o której nie może być mowy w przypadku lotu samolotem. Rytmicznie kołyszący się pociąg, zmieniające się za oknem widoki i dużo okazji do interakcji ze współpasażerami to dla wielu osób kwintesencja podróży. Trasa z punktu A do punktu B może i trwa dłużej, ale spektakularne krajobrazy, które przecina wstążka torów kolejowych, koncentrują uwagę pasażerów na zupełnie innych aspektach niż czas. Tematem głównym październikowego Travelera jest 25 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Nasi dziennikarze opisują podróże niemalże z każdego kontynentu. Tutaj prezentujemy 5 z nich:

 

Z WROCŁAWIA DO ATEN

Bilet Interrail Global Pass umożliwia nieograniczone podróżowanie po 30 krajach Europy. Opcja „7 dni w ciągu miesiąca” oznacza, że można podróżować przez tydzień – niekoniecznie dzień po dniu – ale podróż musi się zamknąć w ciągu miesiąca. W ten sposób można dojechać np. z Wrocławia aż do Aten, tak jak zrobiła to Joanna Lamparska (o przebiegu tej podróży pisze w październikowym Travelerze).

 

TYBET

Kolej Tybetańska to od ponad dekady najwyżej położona trakcja na świecie. Znakomita większość trasy (aż 80%) jest poprowadzona na wysokości 4 tysięcy m. n. p. m.

 

ALASKA

Linia Coastal Classic jest uznawana za najbardziej spektakularną trasę w USA. Najpiękniejsza i najbardziej dzika jej część wiedzie przez półwysep Kenai, który jest niedostępny dla zmotoryzowanych i większości piechurów. Te majestatyczne ostańce można podziwiać w Parku Narodowym Kenai Fjords.

 

SRI LANKA

Na trasie pomiędzy Badullą a Kandy mijamy pola herbaciane. Warto zatrzymać się w Nuwara Elija i odwiedzić jedną z okolicznych plantacji herbaty.

 

NORWEGIA

Flåmsbana to odnoga trasy Oslo-Bergen. Jest jedną z najbardziej stromych linii w Europie. Żeby pociąg mógł zjechać po tej stromiźnie tory wiją się jak wąż – pełno tu ostrych zakrętów, pętli, stopni i spirali – pisze Marzena Filipczak w reportażu o Norwegii z październikowego Travelera. Flåm jest odzwierciedleniem naszych wyobrażeń o norweskiej wiosce:  udekorowana kolorowymi domkami dolina nad fiordem.

Czytaj więcej: