Badacze, dziennikarze i fotografowie National Geographic każdego dnia docierają do coraz bardziej alarmujących danych o skali zanieczyszczenia naszej planety plastikiem jednorazowego użytku. W odpowiedzi na rosnący kryzys Towarzystwo National Geographic zainicjowało wieloletnią globalną kampanię na rzecz zredukowania ilości plastikowych śmieci, które przedostają się do oceanów, zagrażając całym ekosystemom i zwierzętom morskim (więcej TUTAJ). 

Jednym z najważniejszych celów kampanii PLANETA ALBO PLASTIK? jest zainspirowanie całych społeczeństw do podejmowania działań i wyborów w życiu codziennym, które przyczynią się do zmian w skali globalnej. W myśl tej idei polska edycja miesięcznika zwróciła się do Czytelników z prośbą o przesyłanie zdjęć, które ilustrują problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Obraz świata, jaki się z nich wyłania, nie jest niestety zbyt optymistyczny. Musimy zacząć działać, i to bardzo szybko, aby kadry, które prezentujemy poniżej, były coraz trudniejsze do uchwycenia. 
Dlatego też przy tej okazji przypominamy kilka podstawowych działań, które każdy z nas może zacząć stosować już teraz.

Oto co możesz zrobić (bez bólu)

  1. PORZUĆ REKLAMÓWKI
    Do sklepu zabieraj torbę wielokrotnego użytku. Co roku na świecie zużywa się 3 bln plastikowych reklamówek, z czego 100 mld w samych tylko USA – to prawie jedna torebka na Amerykanina na dzień. Przeciętny Duńczyk dla odmiany zużywa rocznie cztery. Dania wprowadziła pierwszy podatek od reklamówek w 1993 r. 
  2. ODPUŚĆ SOBIE SŁOMKI
    Chyba że musisz je stosować, bo masz specjalne potrzeby medyczne. Ale nawet wtedy możesz użyć papierowych.
  3. ZAPOMNIJ O BUTELKACH
    Zainwestuj w bidon albo butelkę wielokrotnego napełniania. Niektóre mają nawet filtry, więc nie musisz się martwić o jakość wody. Na całym świecie co minutę sprzedaje się prawie milion plastikowych butelek na napoje. 

  4. PATRZ NA OPAKOWANIA
    Kupuj mydło w kostce, a nie w płynie. Kupuj na wagę. Unikaj żywności owiniętej plastikiem. A zabierając się do jej spożywania, nie używaj plastikowych talerzy i kubeczków. Francuzi już tego zabronili (częściowo). 

  5. PAMIĘTAJ O RECYKLINGU
    Nawet w bogatych krajach poziom odzyskiwania surowców wtórnych jest niski. W skali globalnej recyklingowi poddaje się 18 proc. plastiku. W Europie jest to 30, w Chinach 25, w USA tylko 9. 



    i przede wszystkim:
  6. NIE ŚMIEĆ 
    Organizacja Ocean Conservancy od 30 lat organizuje sprzątanie plaż. Wśród 10 najpopularniejszych typów odpadów jedynymi niewykonanymi z plastiku są szklane butelki. W skali świata 73 proc. odpadów zaśmiecających plaże to plastik. W 2016 r. organizacja ta zebrała 8350 ton odpadów w 112 krajach – mniej więcej jedną tysięczną tego, co rokrocznie ląduje w oceanach.








Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przesłały swoje fotografie oraz wspierają kampanię PLANETA ALBO PLASTIK? za zaangażowanie i troskę o kondycję naszej planety. 

WYBIERZCIE PLANETĘ. 

KAŻDY GEST MA ZNACZENIE.