Sytuacja w Sudanie Południowym

Dnia 9 stycznia 2005 r. podpisano „Comprehensive Peace Agreement” - umowę pokojową kończącą jeden z najdłuższych, najbardziej brutalnych konfliktów na kontynencie afrykańskim. Wojna pomiędzy muzułmańsko-arabską północą a chrześcijańsko-afrykańskim południem trwała 21 lat. Konflikt zniszczył całkowicie infrastrukturę Południa, pochłonął ponad 2 miliony ofiar śmiertelnych, 4 miliony osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, 0,5 miliona uchodźców znalazło schronienie w Kenii, Etiopii, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga. Pokój daje Sudanowi Południowemu bezprecedensową szansę rozwoju i poprawy warunków życia milionów mieszkańców tego jednego z najmniej rozwiniętych regionów świata. 9 stycznia 2011 r. to kluczowy dzień dla przyszłości Sudanu. Na mocy podpisanego 6 lat temu porozumienia pokojowego rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy Południowego Sudanu opowiedzą się za utworzeniem niepodległego państwa lub unią z Północą.

Obecność PAH w Sudanie Południowym

Misja PAH w Sudanie Południowym została założona po zawarciu porozumień pokojowych, w sierpniu 2006 roku w mieście Bor – stolicy stanu Jonglei. Od początku swojej działalności w Sudanie Południowym PAH koncentruje się na dwóch sektorach: wodno-sanitarnym oraz bezpieczeństwa żywnościowego. W latach 2006-2007 PAH zrealizowała szereg projektów, głównie w okolicach Bor. W drugiej połowie 2008 roku organizacja rozszerzyła swoje działania na słabo dostępne i bardzo potrzebujące pomocy hrabstwo Uror, położone na północy stanu Jonglei. Kolejne biuro PAH w Sudanie Południowym powstało w miejscowości Yuai. Strategia PAH na lata 2010-2012 zakłada rozwinięcie programu pomocy natychmiastowej (głównie w ramach programów wodno-sanitarnych) i rozszerzenie działalności w zaniedbanych regionach stanu Jonglei (Uror, Nyirol, Akobo, Ayod i Old Fangak), często dotykanych lokalnymi kryzysami humanitarnymi. Strategia powstała w związku z pogarszającą się sytuacją humanitarną ludności cywilnej w regionie oraz referendum, które może doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Programy PAH w Sudanie Południowym

Program wodno-sanitarny: zbyt duży dystans dzielący gospodarstwa domowe od ujęć wodnych sprawia, że ludzie piją wodę z rzek okresowych, stawów i kałuż. Brak świadomości na temat zagrożeń płynących z nieprzestrzegania zasad higieny oraz nieodpowiednie praktyki sanitarne są głównym powodem zachorowań i śmierci w regionie. Do tej pory ze środków przekazanych przez firmy, instytucje publiczne i osoby prywatne PAH sfinansowała budowę 89 studni w Sudanie Południowym oraz 40 studni w Darfurze. Ponadto PAH szkoli mechaników pomp; dostarcza narzędzia i części zamienne, służące naprawie pomp; prowadzi promocję higieny w społecznościach lokalnych i w szkołach; wyposaża szkoły w studnie i sanitariaty; prowadzi projekt demonstracyjnych latryn dla gospodarstw domowych. W 2010 roku PAH wyposażyła stanowe Ministerstwo Infrastruktury w mobilny sprzęt do badania jakości wody i przeprowadziła szkolenia dla pracowników tegoż ministerstwa w zakresie laboratoryjnego testowania wody i GIS (Systemy Informacji Geograficznej). Ponadto misja PAH wybudowała 3 magazyny części zamiennych do pomp w hrabstwach Uror, Nyirol i Akobo, aby istniejące studnie były stale monitorowane i naprawiane w razie potrzeby. W budowie są także kolejne 3 magazyny z artykułami pierwszej potrzeby. Program bezpieczeństwa żywnościowego: PAH przeprowadziła szkolenia rolnicze dla kobiet i przedstawicieli grup podwyższonego ryzyka (powracający uchodźcy, kobiety samotnie utrzymujące rodziny, osoby niepełnosprawne); założyła i wspierała prowadzenie szkółek drzew owocowych w Bor; dystrybuowała nasiona, narzędzia rolnicze oraz narzędzia do połowu ryb wśród powracających uchodźców i grup podwyższonego ryzyka. Obecnie organizacja wspiera 6 grup samopomocowych kobiet i 2 szkoły podstawowe w zakresie hodowli drobiu. Program edukacyjny: PAH organizuje szkolenia zawodowe oraz kursy czytania i pisania dla niepiśmiennej części społeczeństwa.