Dlaczego nie wyrzucić mikrofalówki na śmietnik? Wszyscy produkujemy elektroodpady, nadal jednak większość  z nas nie wie gdzie oddać stary sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zużyte urządzenia często wyrzucamy na wysypisko lub oddajemy do punktu złomu, gdzie niestety nie są poddawane odpowiednim procesom recyklingu i tym samym stają się niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że wyrzucanie elektroodpadów do zwykłego śmietnika grozi mandatem do 5 tysięcy złotych. Kary możemy uniknąć w bardzo prosty sposób – oddając zużyty sprzęt w dobre miejsce.
Przeciętnie każdy z nas w ciągu roku produkuje około 6 kg elektrośmieci, jednak co ciekawe tylko 30% tej masy trafia do legalnych punktów zbiórki. Pozostałą część sprzętów chomikujemy w domu na tzw. „zapas” lub, mniejsze urządzenia – takie jak telefony komórkowe, suszarki czy zabawki, wyrzucamy wraz ze zwykłymi śmieciami.

Co drzemie w elektrośmieciach?
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszystkie sprzęty elektroniczne są pełne szkodliwych związków chemicznych. W wyniku nieprawidłowego demontażu, przedostają się one do wody lub gleby. Tylko profesjonalne zakłady przetwarzania są w stanie zapewnić bezpieczny recykling tych urządzeń. Porzucone elektroodpady, niczym elektrozombie, niszczą nasze środowisko oraz zdrowie uwalniając niebezpieczne substancje. Są to  np. stosowane w komputerach związki bromu czy kadm, które uszkadzają mózg i system nerwowy. Rtęć, jeżeli wpadnie w niepowołane ręce, niszczy błony biologiczne zakłócając niezbędne do życia procesy biochemiczne w naszym organizmie. R-12, nazywany również freonem, odpowiedzialny jest za powiększanie się dziury ozonowej w atmosferze i od 1998 roku obowiązuje zakaz używania go w produkcji sprzętów elektrycznych. Niestety jest on nadal obecny w urządzeniach chłodniczych starszej daty i tym bardziej powinniśmy bezwzględnie oddawać je do odpowiednich punktów.

Dobry EKO adres  
Chcesz oddać sprzęt do legalnego punktu zbiórki, ale nie wiesz gdzie takie miejsce znaleźć? Strona www.elektrosmieciwsieci.pl odpowie na to i wszystkie inne pytania dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Znajdziesz tam m.in. mapę „dobrych miejsc” - legalnych punktów zbierania ZSEE (zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych). W zlokalizowaniu najbliższego z nich pomoże Ci wygodna wyszukiwarka, która odnajdzie je dla podanego przez Ciebie kodu pocztowego. Dodatkowo znajdziesz odnośnik do facebookowej gry Atak Elektrozombie, która z humorem obrazuje w co „zamieniają” się zużyte urządzenia pozostawione w piwnicy. Jeśli uda Ci się pokonać maszyny, możesz wygrać atrakcyjny tablet! Aplikacja do gry dostępna jest na Fan Page projektu, Pogromcy Elektrozombie (https://www.facebook.com/elektroodpady/). Kampanię „Oddaj elektroodpady w dobre miejsce” wspiera pozytywny bohater – EKOkapitan, który zachęca do proekologicznych postaw.

Recykling, czyli źródło szlachetnych surowców

Oddając elektroodpady do odpowiedniego miejsca przyczyniasz się do ochrony środowiska i swojego otoczenia. Sprzęt jest tam demontowany w bezpiecznych warunkach, a następnie poddawany recyklingowi lub utylizacji. Działania te pozwalają także na odzyskanie surowców naturalnych takich jak, np. miedź, czy złoto. Są one następnie wykorzystywane do produkcji innych przedmiotów lub urządzeń. Przykładowo: tworzywa sztuczne pochodzące ze starych lodówek można przetworzyć na kołpaki samochodowe, a telefon komórkowy jest źródłem ponad 40 pierwiastków chemicznych.

Jeśli więc nie chcesz zanieczyścić środowiska, płacić kary, a Twoja stara mikrofalówka kurzy się bezużytecznie w piwnicy, zajrzyj na www.elektrosmieciwsieci.pl i sprawdź, co możesz zrobić dla świata jeszcze dzisiaj. Nie zwlekaj!