Tegoroczny zwycięzca paleontolog dr Błażej Błażejowski podczas swojej niedługiej ale barwnej kariery naukowej m.in. sprawdzał na własnej skórze, jakie trudności czekają naukowców na Marsie. Badań oczywiście nie prowadził na Czerwonej Planecie lecz na kanadyjskiej arktycznej wyspie Devon. W projekcie finansowanym przez NASA i Mars Society ubrany w skafander, przestrzegając procedur, które miałyby obowiązywać na Marsie, przemierzał pustynną wyspę i testował sprzęt do badań paleontologicznych w kosmosie. Udział w akcji promowania eksploracji Marsa to tylko jedna z mroźnych misji Błażejowskiego. Naukowiec prowadzi badania na Spitsbergenie i w Antarktyce – poszukuje tam skamieniałości otwornic i rekinów kopalnych, które żyły ponad 200 mln lat temu. Udało mu się np. wykazać, że w erze paleozoicznej na terenie obecnej Arktyki panował klimat tropikalny, który stopniowo się ochładzał.

Jednak odkrycia naukowe to za mało, by wygrać nagrodę im. Artura Rojszczaka. Błażejowski od pięciu lat współpracuje ze szkołami wiejskimi na Podkarpaciu, popularyzując wśród dzieci wiedzę o zwierzętach zamieszkujących ziemię kilkaset tysięcy lat temu. Jest także założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops” i współpracował z Fundacją Marka Kamińskiego nad tworzeniem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Szkoła pod Biegunem www.nabiegun.pl.

Konkurs im. Artura Rojszczaka odbywa się co roku. Fundatorami nagrody wysokości 5 tys. zł są Klub Stypendystów Zagranicznych FNP oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. www.ksz-fnp.org Tekst: Paulina Szczucińska

Foto podpis: Naukowcy na wyspie Devon testują sprzęt dla kosmonautów.
Autor zdjęcia: Błażej Błażejowski