„Byliśmy bardzo szcześliwi, mogąc przyczynić się do ubiegłorocznego sukcesu Skyway’a – mówi Dávid István z grupy Limelight. To fantastyczne uczucie móc obserwować zachwyt tysięcy widzów, oglądających naszą projekcję. W tym roku, będziemy pracować na fasadzie tego samego budynku, ale użyjemy jej w inny sposób. Tegoroczne motto festiwalu jest inne, a więc i nasza grafika będzie inna”. Grupa Limelight tworzy monumentalne, kolorowe projekcje, o precyzyjnie odwzorowanej grafice. Prezentacja „Gwiazdy” na fasadzie Collegium Maximum – to trójwymiarowa podróż w czasie i przestrzeni, przygotowana specjalnie dla mieszkańców Torunia, próbująca uchwyć niezwykły genius loci miasta. Animacja będzie miała strukturę wielopoziomową, każda scena rozgrywać się będzie w innej scenerii. Będzie to opowieść o energii miasta, o codziennym życiu jego mieszkańców. Podczas prezentacji wyjątkową rolę odgrywać będą efekty dźwiękowe, które wprowadzą widzów w niezwykły klimat historii.

Bardzo interesująco zapowiada się statyczna instalacja i świetlno-muzyczny science show, którego głównym rekwizytem jest gigantycznych rozmiarów podświetlony model Fulerenu, przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Fosie Zamkowej. „W trakcie naszego spektaklu i późniejszych pokazów w skrzyni tajemnic widzowie zadadzą sobie wspólnie z nami pytania o naturę światła.  Poznają etapy życia gwiazd i dowiedzą się, że tak jak wszystko w przyrodzie, są one jedynie jej elementem, choć niezwykle ważnym, bo to dzięki nim powstała materia i życie w znanej nam postaci”wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji Skyway’a będzie niezwykłe Lumiarium Exxopolis na Błoniach Nadwiślańskich, przygotowane przez brytyjską grupę Architects of Air. Jest to bajecznie kolorowa, monumentalna konstrukcja pneumatyczna, która wykorzystuje osiągnięcia inżynierii XX wieku, polegające na przenoszeniu obciążeń przez sprężone powietrze. Konstrukcje pneumatyczne są lekkie i estetyczne. Lumiarium Exxopolis nawiązuje do naturalnej geometrii i architektury islamu. Wznosi się na wysokość 3-piętrowego domu i zbudowane jest z 3000 m2 tworzywa sztucznego, składającego się z 9000 poszczególnych elementów, połączonych 6 kilometrami szwów. Monumentalny pochód rzeźb Architects of Air oczarował publiczność na całym świecie. Od 1992 roku ponad 2 miliony zwiedzających, w 38 krajach, na 5 kontynentach podziwiało urzekające pięknem światła i koloru luminaria stworzone przez Architects of Air. Instalacja biletowana: Bilet: 5 zł/ 20 minut. Luminarium Exxopolis będzie można oglądać w dniach: 21.08.2012, godz. 20.00-24.00, 22-24.08.2012 godz. 17.00-23.00, 25.08.2012 godz. 15.00 -23.00.

Wydarzeniem festiwalu Skyway będzie z pewnością Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer, czyli dynamiczna instalacja świetlna na fasadzie Domu Harcerza w sercu toruńskiego Rynku Staromiejskiego, do której dołączyć może każdy, kto ma siłę… ujarzmić latarkę Energizer dalekiego zasięgu. Akcja nawiązuje do popularnych na świecie działań z zakresu guerilla lighting, czyli „partyzantki oświetlenia”, które pokazują, jak dużo miasto może zyskać nocą dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer jest dowodzona przez artystów specjalizujących się w niekonwencjonalnym wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej. Do drużyny Energizer może przystąpić każdy, kto odwiedzi festiwal.

Warsztaty odbywają się codziennie, co kwadrans. Specjalnie wyselekcjonowane na tę okazję latarki ENERGIZER HARD CASE PROFESSIONAL RECHARGEABLE o bardzo dużym zasięgu i mocy świecenia umożliwią realizację najbardziej kreatywnych działań wprowadzając widzów festiwalu w atmosferę interaktywnej gry, która pozwala zachwycić się własnoręcznie oświetlonym Toruniem.

Program Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway jest dostępny na stronie: http://2012.skyway.art.pl/.