Czarnobylska Strefa Wykluczenia prawie 30 lat po katastrofie to nie tylko opuszczone elektrownia i miasto Prypeć. To także miejsca, gdzie wciąż – mimo zakazów – żyją ludzie. Dzisiaj możecie to miejsce odwiedzić z ekipą reporterów.

Pokaże je telewizja TVN w dokumencie „Czarnobyl – wstęp wzbroniony". W roli przewodnika po tym niezwykłym terenie wystąpi dziennikarz Jacek Podemski. Film zobaczycie dziś (30.05) o godzinie 20:55. 
 


 

O tym miejscu słyszeli wszyscy: Czarnobyl. Miasto, w pobliżu którego doszło do największej katastrofy atomowej w historii ludzkości. 26 kwietnia 1986 roku seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor jądrowy bloku energetycznego nr 4 elektrowni. Przyczyną tragedii był eksperyment, mający przetestować skuteczność awaryjnego systemu zasilania. Do atmosfery dostał się skażony, radioaktywny pył, który objął swoim zasięgiem obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. Nad Europą uniosła się wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna. A to był dopiero początek dramatu…


Z obszarem tym związanych jest wiele legend i mitów, które narosły przez lata. Jak teren ten wygląda obecnie? „Czarnobyl” to nie tylko pozostałości elektrowni i opuszczone miasto Prypeć, ale i dziesiątki innych, niezwykłych miejsc, w których do dziś, mimo zakazów, mieszkają ludzie. Ekipie reporterskiej jako jednej z nielicznych udało się wejść m.in. do sterowni bloku numer 4 – to właśnie tam zapadały decyzje, które doprowadziły do największej katastrofy atomowej w historii.
 


To miejsce ma wciąż działa a wyobraźnię, a jednocześnie skłania do refleksji.


– Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie. Z jednej strony ciążąca nad tym miejscem tragedia, z drugiej – dzika przyroda. Człowiek chciał okiełznać tu energię atomową, nie udało mu się. My chcieliśmy odkryć tajemnice tego miejsca, zrozumieć to, co się tu stało, odmitologizować historię tej strefy – mówi Jacek Podemski. – Przygotowując „Wstęp wzbroniony” dostawaliśmy wiele zapytań od naszych widzów, kiedy odwiedzimy Czarnobyl. Była potrzeba by zagłębić się w historię tego miejsca, pokazania go na nowo – dodaje reżyser Armin Kurasz.


CZARNOBYL – WSTĘP WZBRONIONY; Reż. Armin Kurasz. 30 maja o godzinie 20:55 w TVN.