Po drugie powinniśmy unikać kontaktu z przedmiotami dotykanymi przez chorego, używać jednorazowych chusteczek higienicznych przy kichaniu i wycieraniu nosa. A także stosować  specjalnego typu maseczki na twarz w przypadku personelu medycznego lub osób narażonych na kontakt z licznymi chorymi.
W jaki sposób zapobiega się rozprzestrzenianiu wirusa grypy na świecie? Oto kilka przykładów:

Na polsko-ukraińskich przejściach granicznych rozpoczęły się kontrole medyczne, które mają na celu wykrycie wirusa A/H1N1. Wszystkie osoby przekraczające granice najpierw poddawane są kontroli lekarskiej a dopiero później kontroli celno-granicznej.

W Turcji Ministerstwo Zdrowia wystosowało do swoich obywateli apel, w którym zaleca i namawia do zaprzestania całowania się i ściskania na powitanie i pożegnanie dłoni. 

We Włoszech, w kilku rzymskich liceach dyrektorzy zakazali całowania się i przytulania.

W Meksyku, w którym tak samo jak w Stanach Zjednoczonych odnotowano najwięcej przypadków wirusa, na początku epidemii rząd nakazał zamknięcie wszystkich szkół, muzeów, bibliotek i teatrów w Mexico City.

Podobna sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, w których również na samym początku walki z wirusem zamknięto szkoły. W wyniku tego działania 468 tysięcy dzieci pozostało w domach.

W Hong Kongu istnieje winda, która jest regularnie sterylizowana w celu zapobiegania zakażeniem świńską grypą. Strach przed wirusem jest tak ogromny, że w maju br. ogłoszono w mieście tygodniową kwarantannę hotelu, w którym przebywał zakażony świńską grypą obywatel Meksyku. Pod kluczem zamknięto 280 ludzi. Więcej o grypie na www.czytogrypa.pl