Wcześniejsze badania wykazały, że gołębie potrafią rozpoznawać ludzkie twarze, rozróżniać litery alfabetu, a nawet odróżnić obraz Moneta od obrazu Picassa czy kubistyczny od impresjonistycznego.
 

Są w stanie zapamiętać setki obrazów przez kilka lat i jako jedne z nielicznych zwierząt umieją się rozpoznać w lustrze. Ich dobry wzrok i sprawny układ nerwowy wykorzystywano przy poszukiwaniu rozbitków, ale także we wczesnych eksperymentalnych wersjach samonaprowadzających się bomb – informuje "PLoS One".
 

Prof. Richard Levenson z University of California w Davis oraz jego koledzy demonstrowali gołębiom mikroskopowe obrazy tkanki gruczołu piersiowego. Jeśli ptaki prawidłowo dziobnęły kolorowy przycisk, rozpoznając tkankę jako zdrową lub zmienioną nowotworowo, dostawały smaczną nagrodę. Po 15 odbywanych codziennie godzinnych sesjach gołębie stawiały prawidłowe rozpoznanie w 85 proc. przypadków. Co więcej, „konsylium” czterech gołębi podnosiło dokładność diagnozy do 99 proc.
 

Podobnie dobre wyniki uzyskały gołębie przy rozpoznawaniu typowych dla raka piersi mikroskopijnych zwapnień na mammogramach. Natomiast rozpoznawanie nowotworowych zagęszczeń tkanki okazało się za trudne – ale współpracującym z naukowcami radiologom też udawało się to tylko w 80 proc. przypadków.
 

Autorzy badań nie chcą zastąpić diagnostów ptakami, ale raczej wykorzystać gołębie przy doskonaleniu oprogramowania do analizy obrazów wspomagających pracę specjalistów.


Źródło: PAP