Bajki, przytulania do kolorowej poduchy i beztroski uśmiech małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – oto finał akcji „Cały Śląsk szyje jaśki", dzięki której blisko 18 tys. hospitalizowanych dzieci będzie miało kolorowe sny

- Do tego jaśka będą te chore dzieci się przytulały, do niego będą się zwierzały, będą płakały i z radości i ze szczęścia, ale i ze smutku – mówi Barbara Wawrzeńczyk Anders, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. – Cel mieliśmy ambitny, ale dzięki pomocy blogerek i innych wolontariuszy udało się zebrać aż 700 poszewek, czyli ponad 100 sztuk więcej niż potrzebowaliśmy! Co więcej,  po akcji zgłaszali się do nas Ślązacy, którzy sami w domu uszyli dodatkowe jasie i za naszym pośrednictwem chcieli podarować je dzieciom z katowickiego szpitala – podsumowuje Monika Kosakiewicz z IKEA Katowice, organizator i gospodarz akcji „Cały Śląsk szyje jaśki”.

W trakcie uroczystego finału organizatorom i pomysłodawczyni akcji specjalne dziecięce podziękowania w ramkach przekazała Barbara Wawrzeńczyk Anders, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

- To nie tylko rzecz użyteczna. Do tego jaśka będą te chore dzieci się przytulały, do niego będą się zwierzały, będą płakały  i z radości i ze szczęścia, ale i ze smutku, i to jest takie bardzo ważne. Te jaśki są dla nas ogromnym symbolem dobroci i wsparcia – mówi wzruszona Barbara Wawrzeńczyk Anders, dyrektor placówki.

W „jasiowym” spotkaniu poza organizatorami uczestniczyła inicjatorka akcji „Uszyj Jasia” Natalia Bielawska oraz 11 letni Kornel Gała, który ku zaskoczeniu wielu dorosłych, nie tylko nauczył się szyć na maszynie i samodzielnie przygotował 20 poszewek, ale dzięki zaangażowaniu i własnemu szpitalnemu doświadczeniu stał się swoistym ambasadorem śląskiego szyciowego ruszenia.

- Cieszę się, że mogłem pomóc i chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi się przyłączyło i też pomagało. Byłem w szpitalu niedawno i było tam szaro i smutno, a chciałbym, żeby było kolorowo i wesoło – mówi Kornel Gała, który planuje udział w kolejnych szyciowych spotkaniach.

W trakcie spotkania mali pacjenci ze swoimi jaśkami na kolanach wysłuchali bajki w wykonaniu przebranej Agnieszki Radzikowskiej, aktorki Teatru Śląskiego i odtwórczyni głównej roli w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Attila Keresztes’a.
 
- Od 20 kwietnia zdążyliśmy już obszyć kolejne szpitale, domy dziecka i hospicja. Łącznie jest już ponad 20 placówek. Dzięki IKEA Katowice udało się zorganizować tak duże pierwsze wspólne szycie, za co dziękuję.  Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. Najbliższe odbędą się w 18 maja w Gdańsku, 27 maja  w Bielsku oraz 29 czerwca w Sulecinie, na które serdecznie zapraszam  – mówi Natalia Bielawska, pomysłodawczyni akcji i autorka bloga Uszyj Jasia.

Niespodziankę dla dzieci pomógł przygotować katowicki Auchan, który na ten cel podarował owoce i napoje. Najbliższe spotkania szyciowe:
 
GDAŃSK
Termin: 18 maja 2013, godz.10.00-18.00
Miejsce: Craftoholic SHOP ul. Krzywoustego 3
Cel: uszycie poszewek dla oddziałów dziecięcych w szpitalach w Trójmieście.
Zapisy: karola@kotynaploty.pl.
Więcej info: http://www.uszyjjasia.blogspot.com/
https://www.facebook.com/pages/Uszyj-jasia/544363172248008?hc_location=stream
 
SULECIN
Termin: 29 czerwca 2013
Miejsce: Wyjątkowe spotkanie w plenerze, na placu przed biblioteką pedagogiczną.
Kontakt: emi.harasimowicz@gmail.com
 
Uszyj Jasia w liczbach:
134 – liczba dni od rozpoczęcia akcji
1800 – liczba uszytych jaśków
92 – liczba szyjących blogerek
Przestaliśmy liczyć J - liczba szyjących nieblogerek
10 – liczba obdarowanych szpitali
8 – liczba obdarowanych domów dziecka
2 – liczba obdarowanych hospicjów
584 – łączna liczba jaśków uszyta dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka
 
Cały Śląsk szyje jaśki – ciekawe dane:
- Uszyto wszystkie potrzebne 584 jaśki + 70 dodatkowych poszewek na zmianę dla GCZD przekazał katowicki Zespół Szkoły Budowlanej zawód Technik Technologii Odzieży oraz 14 poszewek od Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu
- 40 dodatkowych poszewek uszyły blogerki z resztek materiałów przekazanych przez IKEA
- 76 (+1 w brzuszku :)) – wszystkich szyjących
- 11 blogerek
- najmłodszy szyjący uczestnik to Dominik lat 3,
- 9-cio miesięczna Lenka kibicowała tacie, który darł materiały na poszewki,
- 11 letni Kornel uszył 20 jaśków (nigdy wcześniej nie szył)
- najstarsza osoba miał 70 lat
- szyło 8 dzieci
- najliczniejsza rodzina była 5-cio osobowa
- szyły rodziny trzypokoleniowe
- zużyto 500 metrów kolorowych tekstyliów IKEA
- wykorzystano 25 maszyn, w tym 13 maszyn IKEA
- 1000 – liczba wykorzystanych szpilek
- 60 – liczba wykorzystanych szpulek nici
- 1302 – liczba odsłon trailera akcji „Cały Śląsk szyje jaśki”