Dokumentalna opowieść o tanzańskich albinosach w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza została wyróżniona na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo.

"Ludzie Duchy" dostały główną nagrodę – Złotą Nimfę – w kategorii "Informacja – dokument na tematy bieżące" ("News – Current Affairs Documentary"). Film Wojciechowskiej i Kłosowicza pokonał produkcje z Kataru ("Al Jazeera Investigates – Broken Dreams: The Boeing 787"), Belgii ("Do Not Touch Me"), Szwecji ("Naked On The Net") i Hong Kongu ("Tuesday Report: Super Exam Factory: A Living Hell / Reform").

Przypomnijmy, że tematowi traktowania albinosów w Tanzanii poświęcony był również okładkowy artykuł z majowego "National Geographic Polska".

Redaktor naczelna magazynu "National Geographic Polska" odebrała statuetkę Złotej Nimfy podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 18 czerwca, w Monte Carlo.

– To niesamowite być tu i odbierać tę nagrodę, przede wszystkim dlatego, że dzięki temu mam możliwość podjąć niezwykle ważny dla mnie temat w imieniu głównej bohaterki Ludzi duchów 17-letniej Kabuli i albinosów z Tanzanii oraz Afryki Wschodniej – powiedziała Wojciechowska ze sceny.

– Trudno w to uwierzyć, ale tam w XXI wieku ludzie polują na ludzi. Albinosi żyją w strachu przed śmiercią każdego dnia. Są brutalnie atakowani, odrąbuje się im ręce i nogi, i sprzedaje je na czarnym rynku za ogromne pieniądze. A zabijani są tylko dlatego, że ktoś wierzy, że eliksiry i amulety przygotowywane z części ich ciał przynoszą dobrobyt i szczęście. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam go na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię. Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi – dodała redaktor naczelna "NG Polska".

Monte-Carlo Television Festival to międzynarodowa impreza odbywająca się od 1961 roku w Monako. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, m.in. "Serial telewizyjny", "Miniserial", "Film telewizyjny" oraz w kilku kategoriach "Informacja".

Więcej informacji o filmie "Ludzie duchy" na theghostpeople.com.